Home SPORTS NEWS «Έβρεξε» γκολ στην πρεμιέρα της Μπουντεσλίγκα

«Έβρεξε» γκολ στην πρεμιέρα της Μπουντεσλίγκα

Η δράση στη φετινή Μπουντεσλίγκα ξεκίνησε από το Μόναχο και το “Allianz Arena”, έδρα της κατόχου του τροπαίου, Μπάγερν. Οι “βαυαροί” στο πλαίσιο της πρεμιέρας του Πρωταθλήματος επικράτησαν με 3-1 της Μπάγερ Λεβερκούζεν, σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη υπό έντονη βροχόπτωση. Από νωρίς έδειξαν τις προθέσεις τους οι γηπεδούχοι, ανοίγοντας το σκορ πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο στον αγώνα, ενώ μέχρι το εικοσάλεπτο είχαν διπλασιάσει τα τέρματα τους.

Το 1-0 έκανε ο Σίλε με κεφαλιά στο 9′, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Τολίσο με τον ίδιο τρόπο ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0, που ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με λίγη καθυστέρηση, λόγω της βροχής, όμως δεν επηρεάστηκαν οι ποδοσφαιριστές, που μπήκαν δυνατά στην επανάληψη. Στο 53′ ο Λεβαντόφσι ευστόχησε από την άσπρη βούλα, κάνοντας το 3-0. Το πέναλτι δεν σφυρίχτηκε αρχικά από το διαιτητή, με την παράβαση να δίνεται μέσω της βοήθειας του Video Assistant Referee. Ακολούθως οι φιλοξενούμενοι κυνήγησαν το γκολ, πιέζοντας τη Μπάγερν και τελικά στο 65′ μείωσαν σε 3-1 με σκόρερ τον Μεχμέντι, μετά από βολίδα εντός περιοχής. Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τελικό σφύριγμα όμως, αν και υπήρχαν ευκαιρίες για περισσότερα γκολ.