Home SPORTS NEWS Κατέκτησε το Community shield η Άρσεναλ, κερδίζοντας στη (νέα) διαδικασία των πέναλτι...

Κατέκτησε το Community shield η Άρσεναλ, κερδίζοντας στη (νέα) διαδικασία των πέναλτι τη Τσέλσι

Νικήτρια στον αγώνα για το Community shield η Άρσεναλ, που κέρδισε στη διαδικασία των πέναλτι τη Τσέλσι με 4-2, μετά την ισοπαλία 1-1 στην κανονική διάρκεια, ενώ δεν υπήρξε παράταση. Πρόκειται για τον 15ο τίτλο των “κανονιέρηδων” στη διοργάνωση, αφήνοντας τους “μπλε” στις τέσσερις κατακτήσεις. Αξίζει να σημειωθεί πως η διαδικασία των πέναλτι διεξήχθη με το νέο τρόπο. Οι “μπλε” ξεκίνησαν με μια εκτέλεση και ακολούθως κάθε ομάδα έκανε από δύο πέναλτι.

Στο 90λεπτο τώρα, το σκορ είχε ανοίξει ο Μόουζες στο πρώτο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου και η ισοφάριση ήρθε στο 82′ με σκόρερ τον Κολάσινατς. Λίγο προηγουμένως είχε αποβληθεί (με απευθείας κόκκινη κάρτα) ο Πέδρο για φάουλ λίγο έξω από την περιοχή της ομάδας του, με την εκτέλεση του να φέρνει το τέρμα των αντιπάλων.