Home SPORTS NEWS Πάρτι του Νεϊμάρ στο “Parc des Princes” και “6άρα” με δέκα παίκτες...

Πάρτι του Νεϊμάρ στο “Parc des Princes” και “6άρα” με δέκα παίκτες η Παρί

Η απόσβεση των χρημάτων που δαπάνησε η Παρί Σεν-Ζερμέν για να αποκτήσει το Νεϊμάρ άρχισε την περασμένη βδομάδα, όταν σκόραρε στο ντεμπούτο του, όμως στο πρώτο ματς μπροστά στο “Parc des Princes” έκανε περισσότερα. Ο Βραζιλιάνος σκόραρε δύο φορές στη νίκη της Παρί με 6-2 επί της Τουλούζ, ενώ πέρα από αυτά, κέρδισε πέναλτι, ενώ μοίρασε και δύο ασίστ. Έκανε πάρτι με λίγα λόγια ο Νεϊμάρ, που άκουσε τους οπαδούς της Παρί να φωνάζουν ρυθμικά το όνομα του!

Να σημειωθεί πως η ομάδα της πρωτεύουσας αγωνιζόταν από το 69′ με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Βεράτι, όταν το σκορ ήταν στο 2-1 υπέρ των γηπεδούχων. Η Παρί βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 18′ με τέρμα του Γκραντέλ, με τον Νεϊμάρ να ισοφαρίζει στο 31′ και τέσσερα λεπτά αργότερα τον Ραμπιότ να βάζει μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Έπειτα από την κόκκινη κάρτα, η Παρί με τον Καβάνι να ευστοχεί από τα έντεκα βήματα  στο 75′ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων, που κράτησε όμως τρία λεπτά αφού οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με αυτογκόλ του Τιάγκο Σίλβα. Στο 82′ ο Παστόρε έκανε το 4-2, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Νεϊμάρ με υπέροχη εκτέλεση κόρνερ βρήκε τον Κουρζαουά, που με τρομερό βολέ ανέβασε περισσότερο το δείκτη του σκορ. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο MVP της αναμέτρησης, με κοντινό σουτ μετά από τρομοκρατική πίεση που προκάλεσε στην αντίπαλη άμυνα.