Home SPORTS NEWS Τα αποτελέσματα των επαναληπτικών και οι ομάδες που πέρασαν στα play-off του...

Τα αποτελέσματα των επαναληπτικών και οι ομάδες που πέρασαν στα play-off του Europa League

Ο Γ’ προκριματικός γύρος του Europa League ολοκληρώθηκε, με δύο από τις τρεις Κυπριακές ομάδες να προκρίνονται στα play-off, ενώ τον ίδιο απολογισμό είχαν οι Ελληνικές ομάδες.

Με δεύτερη νίκη προκρίθηκαν Μίλαν και Έβερτον, ενώ τον αποκλεισμό γνώρισαν PSV, Φράιμπουργκ και Μπορντό. Πέρασε πατά την ήττα της η Ζενίτ και με ισοπαλία η Μαρσέιγ, ενώ νίκη-πρόκριση σημείωσε η Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Η ΑΕΚ μετά το 2-0 στη Λάρνακα, πήρε στη Λευκορωσία να αντιμετωπίσει τη Ντιναμό Μινσκ και απέσπασε ισοπαλία. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 47′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και ο Ακοράν στις καθυστερήσεις έφερε το ματς στα ίσα.

Ο Απόλλωνας ανέτρεψε το σκορ του πρώτου αγώνα, όπου είχε χάσει 2-1, κερδίζοντας την Αμπερντίν στο «ΑΕΚ Αρένα» με 2-0. Στο 17ο λεπτό ο Αντρέ Σκέμπρι έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα της Λεμεσού και ο Ζελάγια στο 87′ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η ΑΕΛ γνώρισε τον αποκλεισμό, χάνοντας με 2-1 από την Αούστρια Βιέννης. Λίγο πριν το μισάωρο ο Αϊρόσα αποβλήθηκε για φάουλ που έγινε ελάχιστα εκτός περιοχής, όμως ο διαιτητής καταλόγισε λανθασμένα πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Holzhauser. Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα της Λεμεσού με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ισοφάρισε με τον Aldair, όμως το γκολ της πρόκρισης δεν ήρθε, αντιθέτως, οι φιλοξενούμενοι σκόραραν στις καθυστερήσεις με τον Felipe Pires.

Θυμηθείτε όσα έγιναν στις πρώτες αναμετρήσεις του Γ’ προκριματικού γύρου στο Γιουρόπα Λιγκ.

Ζευγάρωσε τις νίκες του ο Παναθηναϊκος, που μετά το 1-0 στην Αθήνα, κέρδισε και στο Αζερμπαϊτζάν την Γκαμπαλά, αυτή τη φορά με 2-1. Οι “πράσινοι” έμειναν πίσω στο σκορ με αυτογκόλ του Μολέντο στο 52′, όμως στο 63′ ο Λουντ ισοφάρισε και τρία λεπτά αργότερα σκόραρε ο Καμπέσας για την ανατροπή. Από το ημίχρονο “καθάρισε” την πρόκριση ο ΠΑΟΚ απέναντι στην Ολίμπικ, με δύο γκολ των Μακ και Τσίμιροτ σε 24′ και 45′ αντίστοιχα. Με αυτογκόλ του Κόρμπος στο 78ο λεπτό, ο Πανιώνιος έχασε με 1-0 και στον επαναληπτικό από τη Μακάμπι Τελ-Αβίβ και γνώρισε τον αποκλεισμό.

Μπράγκα (Πορτογαλία) – ΑΙΚ Στοκχόλμης (Σουηδία) 2-1 στην παράταση [1-1]

*Στην αγκύλη το σκορ του πρώτου αγώνα και με έντονα γράμματα οι ομάδες που προκρίθηκαν.

Στιγμιότυπα από αρκετές αναμετρήσεις:

Динaмo Минск – AЕK Лapнaкa 1:1. Обзор матча. Лига Европы. 3-й квалификационный раунд. 2-й матч. от GOALTIME – ФУТБОЛЬНЫЕ ОБЗОРЫ на Rutube.

ПАОК – Олимпик (Обзор матча) “MyFootball.ws” от MyFootball.ws – Футбол онлайн на Rutube.

Милан – Университатя 2:0. Обзор матча. Квалификация Лиги Европы. от GOALTIME – ФУТБОЛЬНЫЕ ОБЗОРЫ на Rutube.

Атлетик – Динамо Бухарест 3:0. Обзор матча. Квалификация Лиги Европы от GOALTIME – ФУТБОЛЬНЫЕ ОБЗОРЫ на Rutube.