Home SPORTS NEWS Απίστευτο ματς στο Μπέργκαμο – Διπλή χρήση του VAR με ακύρωση γκολ...

Απίστευτο ματς στο Μπέργκαμο – Διπλή χρήση του VAR με ακύρωση γκολ και καταλογισμό πέναλτι

Πρώτη απώλεια βαθμών στο φετινό Καμπιονάτο για τη Γιουβέντους, που εξήλθε ισόπαλη στο Μπέργκαμο απέναντι στην Αταλάντα. Διεξήχθη ένα εκπληκτικό ματς, στο οποίο χρειάστηκε δύο φορές η χρήση του VAR, με το διαιτητή να συμβουλεύεται την τεχνολογία για να ακυρώσει ένα γκολ αλλά και να καταλογίσει ένα πέναλτι.

Οι “μπιανκονέρι” προηγήθηκαν νωρίς με δύο τέρματα, όμως οι γηπεδούχοι μείωσαν πριν το τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ήρθε τρίτο γκολ για τη “Γηραιά Κυρία”, όμως ακολούθως ακυρώθηκε λόγω φάουλ που έγινε νωρίτερα και το οποίο σφυρίχτηκε μετά από τη βοήθεια της τεχνολογίας στο διαιτητή. Στη συνέχεια ήρθε η ισοφάριση για την Αταλάντα, η οποία έπειτα είδε τον ρεφ της αναμέτρησης να δίνει πέναλτι εναντίον της, πάλι με τη χρήση του βίντεο. Για καλή της τύχη, ο τερματοφύλακα της ομάδας απέκρουσε, έτσι κέρδισε ένα βαθμό κόντρα στη Γιουβέντους.

Μοναδική ομάδα με το απόλυτο πλέον είναι η Νάπολι, που κέρδισε άνετα την Κάλιαρη και έτσι είναι στην κορυφή της βαθμολογίας. Νίκη στο ντέρμπι για τη Ρόμα, επικρατώντας της Μίλαν εκτός έδρας. “Εξάρα” έριξε η Λάτσιο, ενώ “διπλό” πέτυχε η Ίντερ.

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:

Σάββατο
Ουντινέζε – Σαμπντόρια 4-0 (27′ πέν. Ντε Πάουλ, 66′ πέν. και 85′ Μάξι Λόπες, 95′ πέν. Φοφανά)
Τζένοα – Μπολόνια 0-1 (73′ Παλάσιο)

Κυριακή
Νάπολι – Κάλιαρι 3-0 (4′ Χάμσικ, 40′ πέν. Μέρτενς, 47′ Κουλιμπαλί)
Μπενεβέντο – Ίντερ 1-2 (42′ Ντ’Αλεσάντρο / 19′ και 22′ Μπρόζοβιτς)
Κιέβο – Φιορεντίνα 2-1 (25′ και 46′ Λούκας Κάστρο / 6′ Χιοβάνι Σιμεόνε)
Λάτσιο – Σασουόλο 6-1 (45’+1 και 57′ Λουίς Αλμπέρτο, 56′ Ντε Φράι, 64′ και 69′ Παρόλο, 81′ πέν. Ιμόμπιλε / 27′ πέν. Μπεράρντι)
ΣΠΑΛ – Κροτόνε 1-1 (39′ Παλόσκι / 59′ Νουάνκουο)
Τορίνο – Βερόνα 2-2 (31′ Ιάγο Φαλκέ, 44′ Νιάνγκ / 87′ Μουάζ Κιν, 92′ πέν. Πατσίνι)
Μίλαν – Ρόμα 0-2 (72′ Τζέκο, 77′ Φλορέντσι)
Αταλάντα – Γιουβέντους 2-2 (31′ Καλντάρα, 67′ Κριστάντε / 21′ Μπερναρντέσκι, 24′ Ιγκουαΐν)