Home SPORTS NEWS Βγήκε το ζευγάρι του τελικού στο Αγγλικό Λιγκ Καπ

Βγήκε το ζευγάρι του τελικού στο Αγγλικό Λιγκ Καπ

Μετά τη λευκή ισοπαλία στο πρώτο ματς της Λονδρέζικος κόντας στο Αγγλικό Λιγκ Καπ, στον επαναληπτικό είχαμε τρία γκολ και την Άρσεναλ να κερδίζει με 2-1 την Τσέλσι. Οι “κανονιέρηδες” προκρίθηκαν στον τελικό της διοργάνωσης, με ανατροπή απέναντι στους “μπλε”, που άνοιξαν το σκορ με τον Αζάρ στο 7′, όμως πέντε λεπτά αργότερα με αυτογκόλ του Ρίντιγκερ ήρθε η ισοφάριση. Το γκολ της νίκης και συνάμα της πρόκρισης, σημείωσε στο 61′ ο Τσάκα με κοντινή προβολή.

Μια μέρα νωρίτερα, η Μάντσεστερ Σίτι ήταν αυτή που έκλεισε πρώτη θέση στον τελικό. Οι “πολίτες” άφησαν εκτός τη μαχητική Μπρίστολ Σίτι, που δεν τα παράτησε και τα έπαιξε όλα μέχρι το φινάλε. Το πρώτο ματς είχε βρει τους πρωτοπόρους της Πρέμιερ Λιγκ νικητές στις καθυστερήσεις με 2-1, ενώ νίκη πέτυχαν και στον επαναληπτικό, επικρατώντας με 3-2. Το σκορ άνοιξε ο Σανέ στο 43′, ενώ στο 49ο λεπτό έγινε το 0-2 με σκόρερ τον Αγκουέρο. Οι γηπεδούχοι πίεσαν και μείωσαν στο σκορ με τον Πακ στο 64′, ενώ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Φλιντ ισοφάρισε, για να έρθει ο Ντε Μπράινε στο 90’+6′ να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.