Home SPORTS NEWS El Clásico που τα είχε όλα εκτός από νικητή

El Clásico που τα είχε όλα εκτός από νικητή

El Clásico που τα είχε όλα εκτός από νικητή διεξήχθη την Κυριακή, με την Πρωταθλήτρια Μπαρτσελόνα να διατηρεί το αήττητο της. Η Ρεάλ θα μπορούσε να πάρει τη νίκη, παίζοντας για όλο το δεύτερο ημίχρονο με παίκτη περισσότερο, όμως υπήρχε και η πιθανότητα να φύγει ηττημένη, αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ στην επανάληψη. Δόθηκαν πολλές κάρτες, ενώ υπήρχαν πολλά λανθασμένα σφυρίγματα, σε ένα ματς που βαθμολογικά ήταν αδιάφορο και έπαιξαν περισσότερο για το γόητρο.

Εξασφαλισμένη θέση στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ έχει η Βαλένθια, παρά την εντός έδρας ήττα από την Βιγιαρεάλ. Πρώτη ήττα στην έδρα της στο Πρωτάθλημα δέχθηκε η Ατλέτικο, με την Εσπανιόλ να κάνει την έκπληξη.

Τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής:

Παρασκευή
Σεβίλλη – Σοθιεδάδ 1-0 (47′ πέν. Μπανέγα)

Σάββατο
Ζιρόνα – Έιμπαρ 1-4 (55′ Αδάι / 9′ και 38′ Κίκε, 80′ Τζουάν Τζοντάν, 89′ Ινούι)
Μπιλμπάο – Μπέτις 2-0 (76′ Μουνιαΐν, 90’+2 Αντούριθ)
Θέλτα – Ντεπορτίβο 1-1 (13′ Μάξι Γκόμες / 90’+1 Λούκας Πέρεθ)
Βιγιαρεάλ – Βαλένθια 1-0 (86′ Μάριο Γκασπάρ)

Κυριακή
Μάλαγα – Αλαβές 0-3 (3′ Μάνου Γκαρθία, 68′ Ντεμίροβιτς, 70′ Ιμπάι Γκόμεθ)
Ατλέτικο – Εσπανιόλ 0-2 (53′ Όσκαρ Μελέντο, 77′ Λέο Μπαπτιστάο)
Λας Πάλμας – Χετάφε 0-1 (88′ Άνχελ)
Μπαρτσελόνα – Ρεάλ 2-2 (10′ Λουίς Σουάρες, 70′ Μέσι / 14′ Κριστιάνο Ρονάλντο, 72′ Μπέιλ)