Home SPORTS NEWS Πρόκριση στον τελικό για τη Λίβερπουλ με… γλυκιά ήττα από τη Ρόμα

Πρόκριση στον τελικό για τη Λίβερπουλ με… γλυκιά ήττα από τη Ρόμα

Την πρόκριση της στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ πέτυχε η Λίβερπουλ, παρά την ήττα από τη Ρόμα με 4-2. Οι “κόκκινοι” θα βρεθούν σε τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης στον κόσμο μετά από έντεκα χρόνια, διεκδικώντας απέναντι στη Ρεάλ το έκτο τους τρόπαιο. Οι “τζιαλορόσι” κυνήγησαν τις πιθανότητες τους, σημειώνοντας μια… πικρή νίκη, που τους αφήνει εκτός συνέχειας.

Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε ο Μανέ στο 9′ και έξι λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση με αυτογκόλ του Μίλνερ. Πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος η ομάδα από το Λίβερπουλ προηγήθηκε ξανά, αυτή τη φορά με σκόρερ τον Βαϊνάλντουμ στο 26′. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 52′ ο Τζέκο έφερε πάλι το ματς στα ίσα, όμως άργησε το επόμενο γκολ. Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με γκολ του Ναϊνγκολάν στο 86′, ενώ ο ίδιος παίκτης στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ρόμα – Λίβερπουλ 4-2 (15′ αυτ. Μίλνερ, 52′ Τζέκο, 86′ και 90’+4 πέν. Ναϊνγκολάν / 9′ Μανέ, 26′ Βαϊνάλντουμ)