Home SPORTS NEWS Ακόμη ψάχνεται… (ΠΑΟ-Καντού 78-76)

Ακόμη ψάχνεται… (ΠΑΟ-Καντού 78-76)

Ακόμα… ψάχνεται ο Παναθηναϊκός, που νίκησε πολύ δύσκολα την Καντού (78-76) στην πρώτη εντός έδρας αναμέτρηση του για την Ευρωλίγκα της φετινής σεζόν.

Οι «πράσινοι» στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ παραγωγικοί στην επίθεση και πολύ κακοί στην άμυνα. Με συνέπεια το πρώτο μέρος να τελειώσει με σκορ 44-43 για τον Παναθηναϊκό, παρότι στο 13’ ξέφυγε με 29-22. Η Καντού με πολύ καλό σε αυτό το διάστημα τον Μαρκοϊσβίλι προηγήθηκε τρεις φορές με τέσσερις πόντους (40-36 στο 18’ η τελευταία).

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να πιέσει περισσότερο στην άμυνα, αλλά δεν ήταν πάντα αποτελεσματικός, με αποτέλεσμα να μην ξεφύγει στο σκορ (61-55 σκορ τρίτου δεκαλέπτου).

Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός άρχισε με τρία συνεχόμενα λάθη στην επίθεση, με συνέπεια η Καντού να ισοφαρίσει στο 36′ (66-66). Στα τελευταία λεπτά ήταν καθοριστικοί πέντε πόντοι του Πάνκο (ένα τρίποντο και μια διείσδυση) και ένα τρίποντο του Ματσιούλις για να πάρουν οι «πράσινοι» δύσκολα την νίκη, παρότι προηγήθηκαν με 77-69 55’’ πριν το τέλος, καθώς η αντίδραση του στο τέλος δεν ήταν καλή.

Ο Δημήτρης Διαμαντίδης είχε «καθαρό μυαλό» στο τέλος και καθοδήγησε πολύ καλά την ομάδα του. Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης στα πρώτα 35’ ήταν εξαιρετικός, αλλά στο τέλος κουράστηκε. Καθοριστικός ο Άντι Πάνκο στο τέλος, μαζί με τον Γιόνας Ματσιούλις. Ο Στέφαν Λάσμε έκανε ντεμπούτο, αγωνίστηκε για 3’, αλλά έδειξε ότι ακόμη δεν είναι έτοιμος. Έτοιμος δεν έδειξε και συνολικά ο Παναθηναϊκός εν όψει του ντέρμπι της προσεχούς Δευτέρας (22/10), με αντίπαλο τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ.

Ο «εξάστερος» πρέπει να γίνει πιο ενεργητικός στην άμυνα, να αποκτήσει μεγαλύτερη συνοχή στην επίθεση και να πάρει βοήθεια από όλους τους παίκτες του.

Οι Μαρκοϊσβίλι, Αραντόρι και Μπρουκς ήταν οι καλύτεροι των ηττημένων.

Τα δεκάλεπτα:23-17, 44-43, 61-55, 78-76
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης):  Μπράμος 4, Πάνκο 11 (2/3 τριπ., 4 α.), Ματσιούλις 5 (1), Aρμστρονγκ 2, Ούκιτς 11 (1), Λάσμε, Τσαρτσαρής 8 (6 ριμπ.), Διαμαντίδης 12 (2/6 τριπ., 7 α.), Κίτσεν 6, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος, Σχορτσανίτης 19 (9/11 β., 5/8 διπ.).
ΚΑΝΤΟΥ (Τρινκιέρι): Κούντλατσεκ, Αμπάς, Σέκιτς 1, Σμιθ 4, Μαρκοϊσβίλι 17 (6/6 β., 4/7 διπ., 1/4 τριπ.), Λέουνεν 3, Ματζαρίνο 6, Μπρουκς 9, Τάιους 10, Ταμπού 7, Αραντόρι 17 (3/4 β., 4/6 διπ., 2/5 τριπ.), Κούζιν 2.