Home SPORTS NEWS Β’ Κατηγορία: Στην κορυφή η ΑΠΕΠ

Β’ Κατηγορία: Στην κορυφή η ΑΠΕΠ

onisillos

Με πέντε αναμετρήσεις συνεχίστηκε σήμερα η κούρσα του Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας.

Η ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς έδωσε συνέχεια στην εντυπωσιακή της πορεία και ανέβηκε στην κορυφή.

Μετά το σημερινό 3-0 επί της τοπικής Ομόνοιας μέσα στην Αραδίππου, έφτασε στους 16 βαθμούς και οδηγεί την κούρσα με αγώνα περισσότερο από τον Ερμή Αραδίππου.

Ο δρόμος για τη μεγάλη νίκη στην Αραδίππου άνοιξε στο 34’ με τον Νεοφύτου και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ζήνωνος πέτυχε το 2-0. Στο 58’ ο Τακματζούμι διαμόρφωσε το εντυπωσιακό 3-0.

Η ΑΠΕΠ μετά την ήττα στην πρεμιέρα έχει να επιδείξει πέντε νίκες και μια ισοπαλία.

«Χ» για ΑΕΚ Κουκλιών και ΑΕΖ
**Ισόπαλο 2-2 έληξε το παιχνίδι στο Δάλι μεταξύ του Χαλκάνορα με την ΑΕΚ Κουκλιών.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 14’ με τον Σταμάτη Πάντο και πέντε λεπτά αργότερα ο Καλλής ισοφάρισε σε 1-1 για τους γηπεδούχους που πήραν προβάδισμα στο 37’ με τον Αριστοδήμου. Στο 44’ ο Μάριος Λουκά ισοφάρισε σε 2-2 για την ΑΕΚ.

**Στο Ζακάκι η ΑΕΖ συμβιβάστηκε στο 2-2 με τον Οθέλλο Αθηένου και αυτές ήταν οι πρώτες της απώλειες σε εντός έδρας παιχνίδι.

Για τους γηπεδούχους σκόραρε ο Λινάρδος (41’, 68’) και για τους φιλοξενούμενους οι Χρυσοστόμου (18’) και Δημοσθένους (52’).

Πρώτη νίκη για ΠΑΕΕΚ
Πρώτη φετινή νίκη για την ΠΑΕΕΚ που επικράτησε εκτός έδρας με 5-4 του Ν&Σ Ερήμης και έφτασε στους 4 βαθμούς.

Φινάλε την Κυριακή
Ο Ερμής Αραδίππου θα αντιμετωπίσει την Κυριακή εκτός έδρας την Αναγέννηση Δερύνειας.

Αύριο θα αγωνιστεί και ο Άρης με αντίπαλο τον Ακρίτα Χλώρακας στο Τσίρειο Στάδιο.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα της έβδομης αγωνιστικής: