Home SPORTS NEWS Γύρισε από την… κόλαση η Σίτι (Videos)

Γύρισε από την… κόλαση η Σίτι (Videos)

Μετά τον θρίαμβο της Τσέλσι στην έδρα της Τότεναμ, Σίτι και Γιουνάιτεντ κατάφεραν και έφτασαν σε νίκες με ανατροπές και έτσι έμεινα στο -4 από την κορυφή και τους «μπλε»… Οι «πολίτες» νίκησαν με 2-1 στο «σπίτι» της Γουέστ Μπρομ, με δυο γκολ του Ντζέκο στο τέλος, ενώ έπαιζαν με δέκα παίκτες, και οι «κόκκινοι διάβολοι» έριξαν… τεσσάρα (4-2) στην Στόουκ με τον Ρούνεϊ να σκοράρει και για τις δυο ομάδες…

Η Μάντσεστερ Σίτι αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 23’, καθώς στο συγκεκριμένο λεπτό αποβλήθηκε ο Μίλνερ με απευθείας κόκκινη κάρτα. Σαν να μην έφτανε αυτό, οι πρωταθλητές δέχτηκαν και γκολ στο 67΄, καθώς στο συγκεκριμένο λεπτό ο Λονγκ έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Τελικά, για τη Σίτι «μίλησε» ο Έντιν Ντζέκο! Ο Βόσνιος άσος μπήκε στο ματς στο 78′, ισοφάρισε στο 80′ και στο 90’+2 έκανε την σούπερ ανατροπή!

Την ίδια ώρα με σούπερ αυτογκόλ του Ρούνεϊ η Στόουκ προηγήθηκε στο «Ολντ Τράφορντ», αλλά τελικά η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με 4-2. Ο Ρούνεϊ πέτυχε δύο γκολ για την ομάδα του, ενώ σκόραραν ο Φαν Πέρσι και ο Γουέλμπεκ.

Η Λίβερπουλ κατάφερε και πανηγύρισε εντός. Οι «κόκκινοι» πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στο «Άνφιλντ», καθώς επικράτησαν 1-0 της Ρέντινγκ, με γκολ του Στέρλινγκ. Ο τελευταίος σκόραρα στο 29’ και έγινε ο δεύτερος νεότερος που πετυχαίνει γκολ στην ιστορία της ομάδας στην Πρέμιερ Λιγκ, όντας 17 ετών και 317 ημερών, πίσω από τον Μάικλ Όουεν που πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Λίβερπουλ σε ηλικία 17 χρονών και 143 ημερών.

Με το ίδιο σκορ (1-0) νίκησε η Φούλαμ την Άστον Βίλα. Στο 84’ μπήκε στον αγώνα ο Γιώργος καραγκούνης στη θέση του Σιντγουελ, και λίγο αργότερα σκόραρε ο Μπέιρντ από μπαλιά του Ρίισε…

Η Σουόνσι επικράτησε 2-1 της Γουίγκαν και η Γουέστ Χαμ 4-1 της Σαουθάμπτον.
Αναλυτικά για την 8η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ έχουμε:

Σάββατο
Τότεναμ – Τσέλσι 2-4 (47′ Γκαλάς, 54′ Ντεφόου / 17′ Γκάρι Κέιχιλ, 66′, 69′ Μάτα, 91′ Στάριτζ)
Φούλαμ – Άστον Βίλα 1-0 (84′ Μπέιρντ)
Λίβερπουλ – Ρέντινγκ 1-0 (29′ Στέρλινγκ)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Στόουκ 4-2 (27′, 65′ Ρούνεϊ, 45′ Φαν Πέρσι, 46′ Γουέλμπεκ / 11′ αυτ. Ρούνεϊ, 59′ Κάιτλι)
Σουόνσι – Γουίγκαν 2-1 (65′ Πάμπλο Ερνάντεθ, 67′ Μίτσου / 69′ Μπόις)
Γουέστ Μπρομ – Μάντσεστερ Σίτι 1-2 (67′ Λονγκ / 80′ και 92′ Ντζέκο)
Γουέστ Χαμ – Σαουθάμπτον 4-1 (46′ και 72′ πέν. Νόουμπλ, 48′ Νόλαν, 87′ Μαϊγκά / 63′ Λαλάνα)
Νόριτς – Άρσεναλ (19:30)