Home SPORTS NEWS Δεν «νιώθει» η Μπαρτσελόνα! (video)

Δεν «νιώθει» η Μπαρτσελόνα! (video)

Δια πυρός και σιδήρου πέρασε η Μπαρτσελόνα από το “Ριαθόρ” στην αναμέτρηση της 8ης αγωνιστικής της Πριμέρα Ντιβιζιόν. Κόντρα στην Ντεπορτίβο Λα Κορούνια, οι ποδοσφαιριστές του Τίτο Βιλανόβα μπήκαν με απίστευτη…όρεξη στο ματς και μόλις στο 18′ βρέθηκαν να προηγούνται με 3-0. Στο 3′ κι έπειτα από συνεργασία Μέσι – Φάμπρεγκας, ο Άλμπα ήταν ο τελικός αποδέκτης της μπάλας και με πλασέ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Τέγιο μετά από εξαιρετική ενέργεια έκανε το 2-0 και στο 18′ τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Λιονέλ Μέσι για το τρίτο γκολ των Καταλανών.

Στη συνέχεια, η Μπαρτελόνα έριξε ταχύτητα γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι μείωσαν σε 3-1 με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πίτσι στο 26′. Στο 37′ ο Μπεργκαντίνος πέτυχε και δεύτερο γκολ για την Ντεπορτίβο έπειτα από λάθος του Βαλντές μειώνοντας σε 3-2. Οι “μπλαουγκράνα” έδειχναν να ξυπνούν και πάλι, και δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 4-2 με δράστη και πάλι τον Μέσι.

Στην επανάληψη, οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και η Ντεπορτίβο μείωσε εκ νέου σε 4-3 στο 47′ όταν ο Πίτσι έστειλε με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ την μπάλα στα δίκτυα του Βαλντές. Δύο λεπτά αργότερα η “Μπάρτσα” έμεινε με 10 πάικτες μετά την αποβολή του Ματσεράνο όμως το αριθμητικό μειονέκτημα δεν έδειξε να την πτοεί και στο 77′ ο Μέσι και πάλι πέτυχε το 3ο του γκολ μετά από προσωπική ενέργεια “γράφοντας” το 5-3. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφώθηκε από τον Άλμπα, ο οποίος στο 79′ έστελε την μπάλα στο βάθος της εστίας της ομάδας του.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Λα Κορούνια: Αρανθούμπια, Λάουρε, Μαρτσένα, Ζε Κάστρο, Αγιόζε, Μπεργκαντίνος, Αγκουιλάρ, Μπρούνο Γκάμα (61’ Ολιβέιρα), Βαλερόν (60’ Καμούνιας), Πίτσι, Ρίκι (81’ Σαλομάο)

Μπαρτσελόνα: Βαλντέζ, Μοντόγια, Σονγκ, Μαστσεράνο, Αλμπα, Ινιέστα, Μπουσκέτς, Φάμπρεγας (60’ Τσάβι), Τέγιο (55’ Πέδρο), Μέσι, Βίγια (53’ Αντριάνο)

Το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής

Σάββατο 20/10
Μάλαγα – Βαγιαδολίδ 2-1 (37’ Ίσκο, 87’ Χοακίν – 9’ Μανούτσο)
Ρεάλ Μαδρίτης – Θέλτα 2-0 (11’ Ιγκουαΐν, 76’ πεν. Ρονάλντο)
Βαλένθια – Αθλέτικ Μπιλμπάο 3-2 (26’ πεν. Σολδάδο, 88’ Κόστα, 90’ Βαλντές – 19’, 30’ Αντούριθ)
Λα Κορούνια – Μπαρτσελόνα 4-5 (26′ πεν, 47′ Πίτσι, 37′ Μπεργκαντίνος, 79′ αυτ. Αλμπα-3′ Αλμπα, 8′ Τέγιο, 18′, 43′, 77′ Μέσι)