Home SPORTS NEWS Κάθε αρχή και δύσκολη (Ολυμπιακός-Κάχα Λαμποράλ 85-81)

Κάθε αρχή και δύσκολη (Ολυμπιακός-Κάχα Λαμποράλ 85-81)

Κάθε αρχή και δύσκολη, ακόμη και για τον πρωταθλητή Ευρώπης Ολυμπιακό, που λόγω της ασυνέπειας του στην άμυνα δυσκολεύτηκε να νικήσει την Κάχα Λαμποράλ με 85-81 στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας της φετινής σεζόν.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν αρκετά κακά αμυντικά διαστήματα, με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να ανατρέψουν την διαφορά των 11 πόντων (48-37), που είχε πάρει η ομάδα του Πειραιά με πολύ καλή απόδοση στα τελευταία εννέα λεπτά της δεύτερης περιόδου και να διεκδικήσουν την νίκη μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Στην επίθεση ο Ολυμπιακός πήρε καλό βαθμό και στις στιγμές, που έπαιξε καλή άμυνα και ιδιαίτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο, είχε ακόμη καλύτερο ρυθμό στην επίθεση.

Ο Πρίντεζης με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ και καλύτερος παίκτης των πρωταθλητών Ευρώπης. Ο Βασίλης Σπανούλης με 16 ήταν ο δεύτερος σκόρερ των «ερυθρολεύκων» και τρίτος ο Στράτος Περπέρογλου με 14 στο ουσιαστικά ντεμπούτο του με τον Ολυμπιακό μπροστά σε 7.000 φίλους της νέας ομάδας του. Καθοριστικοί για την νίκη των πρωταθλητών Ευρώπης ήταν οι πέντε συνεχόμενοι πόντοι (δίποντο και τρίποντο), που πέτυχε ο Πέρο Άντιτς και διαμόρφωσε το 82-73 στο 38′.

Από τους φιλοξενούμενος καλύτερος ο Ματσέι Λάμπε με 18 πόντους, εκ των οποίων οι 14 στην τρίτη περίοδο, που η βασκική ομάδα ανέτρεψε στην διαφορά των 11 του πρώτου ημιχρόνου.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 48-37, 65-66, 85-81.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς 6 (6 ριμπάουντ, 2 κλεψ), Λο 4, Aντιτς 9 (1), Σπανούλης 16 (2 τριπ., 6 α.), Περπέρογλου 14 (2), Ντόρσεϊ 7, Σλούκας 6 (2 τριπ., 5 ριμπ.), Μαυροειδής 1, Πρίντεζης 17 (3), Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης.
ΚΑΧΑ ΛΑΜΠΟΡΑΛ (Ιβάνοβιτς): Νοτσιόνι 11, Σονσέκα, Καμπέθας 9 (1), Σαν Εμετέριο 11 (1), Ερτέλ 6 (1), Ολεσον 13 (1), Λάμπε 18 (1), Ν. Μπιέλιτσα 11 (1), Κοζέρ 2.