Home SPORTS NEWS Ματσάρα και… έπος από Άρσεναλ (Video)

Ματσάρα και… έπος από Άρσεναλ (Video)

Συγκλονιστικό ματς έγινε στο Madejski Stadium. Ρέντινγκ και Άρσεναλ πρόσφεραν πλούσιο θέαμα και… 12 γκολ με τους Λονδρέζους να παίρνουν την πρόκριση για τον 5ο γύρο. Η ομάδα του Μπράιαν ΜακΝτέρμοτ προηγήθηκε με 4-0 της αντίστοιχης του Αρσέν Βενγκέρ, που παρέτάξε πολλούς αναπληρωματικούς. Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Ρόμπερτς, Κοσιελνί (αυτ.), Λάιγκερτγουντ και Χάντ μέχρι το 37ο λεπτό. Οι «κανονιέρηδες» μείωσαν στις καθυστερήσεις με τον Γουόλκοτ και στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να πετύχουν άλλα τρία για την ισοφάριση. Ζιρού, Κοσιελνί και Γουόλκοτ στο 6ο λεπτό του έξτρα χρόνου έστειλαν το ματς στην παράταση.

Ο Σαμάκ στο 13ο λεπτό της παράτασης έδωσε το προβάδισμα για πρώτη φορά στο παιχνίδι της Άρσεναλ.Όμως ο Πογκρέμπνιακ το έφερε ξανά στα ίσα για το 5-5. Ο Γουόλκοτ σημείωσε χατ – τρικ λίγο αργότερα για το 5-6 και αφού οι γηπεδούχοι είχαν ανέβει στο τέλος για την ισοφάριση, ένα λάθος στην άμυνα έδωσε την ευκαιρία στο Σαμάκ να κρεμάσει τον τερματοφύλακα για το 7-5.

Οι συνθέσεις

ΡΕΝΤΙΝΓΚ: Φεντερίτσι, Σόρεϊ, Γκάντερ, Γκορκς, Μόρισον, Λάιγκερτγουντ, Ταμπ, Ρόμπσον-Κάνου, ΜακΚλίρι (74′ ΜακΆναφ), Χαντ (74′ Πογκρεμπνιάκ), Ρόμπερτς (90′ Τσερτς)
ΑΡΣΕΝΑΛ: Νταμιάν Μαρτίνες, Τζουρού, Κοσιελνί, Μικέλ (105′ Μίαντ), Τζένκινσον, Κοκελέν, Φρίμπονγκ (61′ Άισφελντ), Γκνάμπρι (61′ Ζιρού), Αρσάβιν, Γουόλκοτ, Σαμάκ.

Η Άστον Βίλα αυτή τη φορά δε μπορούσε να χάσει. Για τον 4ο γύρο του Λιγκ Καπ μπήκε αποφασισμένη απο το πρώτο ημίχρονο και καθάρισε το ματς με τη Σουίντον. Στο 30 ο Μπεντέκε και στο 40 ο Αγκμπόνλαχορ έδωσαν αέρα 2 γκολ για τους «Χωριάτες». Όμως το προβάδισμα αυτό χάθηκε μέσα σε τρία λεπτά με τα δύο γκολ του Στόρει στο 79 και το 80. Τελικά όμως ο Μπεντέκε ήταν εκεί και με δικό του τέρμα έκανε το τελικό 2-3.

Έυκολο απόγευμα για τη Λιντς που διέλυσε με 3-0 τη Σαουθάμπτον. Ο Τόνγκε στο 34 έκανε το 1-0, με τους Ντιουφ και Μπέκιο να διαμορφώνουν το τελικό σκορ λίγο πριν τη λήξη. Η Μίντλεσμπρο με σκόρερ τον ΜακΝτόναλντ κατάφερε να περάσει το εμπόδιο της Σάντερλαντ.

Στα πέναλτι πήγε το ματς της Γουίγκαν με τη Μπράντφορντ με τη δεύτερη τελικά να στέκεται τυχερότερη στην ψυχοφθόρο διαδικασία νικώντας με 4-2.

Τα αποτελέσματα στον 4ο γύρο:

Τρίτη
Σάντερλαντ – Μίντλεσμπρο 0-1 (39′ ΜακΝτόναλντ)
Σουίντον – Άστον Βίλα 2-3 (78′ και 81′ Στόρεϊ / 30′ και 90′ Μπεντέκ, 39′ Αγκμπονλαχόρ)
Γουίγκαν – Μπράντφορντ 2-4 στα πέναλτι (0-0 κανονική διάρκεια και παράταση)
Λιντς – Σαουθάμπτον 3-0 (35′ Τονγκ, 88′ Ντιούφ, 90′ πέν. Μπέκιο)
Ρέντινγκ – Άρσεναλ 5-7 (12′ Ρόμπερτς, 19′ αυτ. Κοσιελνί, 20′ Λάιγκερτγουντ, 37′ Χαντ, 116′ Πογκρέμπνιακ / 45’+2, 96′ και 121′ Γουόλκοτ, 64′ Ζιρού, 89′ Κοσιελνί, 103′ και 123′ Σαμάκ)