Home SPORTS NEWS «Σφαλιάρα» η Μονς στη Σταντάρ…

«Σφαλιάρα» η Μονς στη Σταντάρ…

Με… αέρα πήγε να παίξει η Σταντάρ εκτός έδρας με τη Μονς, μετά τη νίκη της με 2-1 κόντρα στην Άντερλεχτ την προηγούμενη αγωνιστική, αλλά έφυγε με… τρία γκολ παθητικό! Συγκεκριμένα. Η ομάδα της Λιέγης έχασε με 1-3 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του βελγικού πρωταθλήματος και έτσι έπεσε στην 12η θέση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την γηπεδούχο ήταν ο Αλόις Νoνγκ, ο οποίος πέτυχε δύο τέρματα… Η Σταντάρ μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε μάλιστα να προηγηθεί με τον Σισέ στο 13’… Τελικά, η Μονς στο 34’ ισοφάρισε με τον Τσάρχου στο 34’… Το ημίχρονο έληξε με 1-1. Η Μονς από την στιγμή που ισοφάρισε πίεσε και για δεύτερο γκολ, αλλά οι… κόποι της δικαιώθηκαν στο τέλος του αγώνα. Φτάνοντας μάλιστα σε δυο τέρματα με τον Νονγκ στο 88’ και στις καθυστερήσεις. Ο Καμερουνέζος βρέθηκε σε σπουδαία βραδιά και… σκότωσε την Σταντάρ Λιέγης…

Αναλυτικά για την 11η αγωνιστική στο βελγικό πρωτάθλημα έχουμε:
Παρασκευή
Άντερλεχτ – Βάασλαντ/Μπέβερεν 2-0 (36′ Λούκας Μπίγλια, 69′ Μίλαν Γιοβάνοβιτς)
Σάββατο
Γκενκ – Γκέρμιναλ 3-0 (26′ Βόσεν, 31′ Ζοζέφ-Μονρόζ, 70′ Πλετ)
Γάνδη – Κόρτραϊκ 0-1 (29′ Ουσάλα)
Ζούλτε Βάρεγκεμ – Λόκερεν 0-3 (21′ πέν. Μίγιατ Μάριτς, 78′ Ντε Πάουβ, 81′ Χαρμπαουί)
Λεουβέν – Μπριζ 4-1 (11′, 35′, 78′ πέν. Σαβάνε, 81′ Καρούρου / 4′ Μπάκα)
Λιρς – Σαρλερουά 0-1 (72′ Τζουζέπε Ροσίνι)
Σερκλ Μπριζ – Μαλίν 1-2 (67′ Γκούντιονσεν / 52′ Ίντι, 76′ Πέντερσεν)