Home SPORTS NEWS Αλλαγή σκυτάλης στην κορυφή της Serie A – Τίμησαν όλοι τη μνήμη...

Αλλαγή σκυτάλης στην κορυφή της Serie A – Τίμησαν όλοι τη μνήμη του Αστόρι

Φουλ δράση είχαμε στην Ιταλία, σε αντίθεση με το προηγούμενο Σαββατοκύριακο, με όλες τις ομάδες να τιμούν τη μνήμη του Ντάβιντε Αστόρι. Κρατήθηκε μονόλεπτος σιγή σε όλα τα γήπεδα, ενώ στο “Αρτέμιο Φράνκι” οπαδοί και παίκτες της Φιορεντίνα αλλά και οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πόσο πολύ τους επηρέασε η απώλεια του αρχηγού των “βιόλα”. Πριν την έναρξη του αγώνα των γηπεδούχων με τη Μπενεβέντο, στην κερκίδα δημιουργήθηκε κορεό με το όνομα του αδικοχαμένου ποδοσφαιριστή, ενώ ένα από τα πολλά πανό που αναρτήθηκαν έλεγε «κανείς δεν πεθαίνει όσο ζει στις καρδιές εκείνων που παραμένουν». Η Φιορεντίνα κέρδισε, με τον σκόρερ, Ούγκο, να αφιερώνει στο συμπαίκτη του το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση.

Δείτε βίντεο και εικόνες:

Στο αγωνιστικό μέρος της δράσης τώρα, υπήρξε αλλαγή σκυτάλης στην κορυφή της Serie A. Η Γιουβέντους κέρδισε στο Τορίνο την Ουντινέζε και εκμεταλλεύτηκε τη λευκή ισοπαλία της Νάπολι, που πλέον είναι στη 2η θέση ένα βαθμό κάτω από τους “μπιανκονέρι”, που μάλιστα έχουν παιχνίδι λιγότερο. Άνετη νίκη για τη Ρόμα και είναι στην 3η θέση και στο +3 από τη συμπολίτισσα της, Λάτσιο, που γλύτωσε στο φινάλε την ήττα. Τρίποντο” στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων για τη Μίλαν, που πλησίασε στους πέντε βαθμούς την Ίντερ, ενώ εκκρεμεί το τοπικό ντέρμπι μεταξύ τους.

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής:

Παρασκευή
Ρόμα – Τορίνο 3-0 (56′ Μανωλάς, 73′ Ντε Ρόσι, 93′ Πελεγκρίνι)

Σάββατο
Βερόνα – Κιέβο 1-0 (52′ Καράτσολο)

Κυριακή
Φιορεντίνα – Μπενεβέντο 1-0 (25′ Ούγκο
Μπολόνια – Αταλάντα 0-1 (83′ Ντε Ρουν)
Κάλιαρι – Λάτσιο 2-2 (25′ Παβολέτι, 74′ πέν. Μπαρέλα / 35′ αυτ. Τσεπιτέλι, 90+5′ Ιμόμπιλε)
Κροτόνε – Σαμπντόρια 4-1 (6′, 36′ Τρότα, 23′ Στόιαν, 85′ αυτ. Βιβιάνο / 69′ Σαπάτα)
Σασουόλο – ΣΠΑΛ 1-1 (31′ πέν. Μπαμπακάρ / 27′ Αντενούτσι)
Γιουβέντους – Ουντινέζε 2-0 (20′, 49′ Ντιμπάλα)
Τζένοα – Μίλαν 0-1 (90+4′ Σίλβα)
Ίντερ – Νάπολι 0-0