Home SPORTS NEWS Ανατροπή πρόκρισης για τη Γιουβέντους απέναντι στη Τότεναμ, “διπλό” γοήτρου για τη...

Ανατροπή πρόκρισης για τη Γιουβέντους απέναντι στη Τότεναμ, “διπλό” γοήτρου για τη Βασιλεία επί των “πολιτών”

Η Γιουβέντους ταξίδεψε στο Λονδίνο για να αντιμετωπίσει την Τότεναμ και να ψάξει γκολ για να προκριθεί, όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν στο ματς κυνηγώντας τέρματα. Τελικά η πίεση των “σπιρουνιών” έφερε καρπούς και πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος πέρασαν μπροστά στο σκορ. Στην επανάληψη αν και ο ρυθμός δεν άλλαξε σε σχέση με το πρώτο 45λεπτο, οι “μπιανκονέρι” βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα και σε ένα διάστημα τεσσάρων λεπτών έφτασαν στην ανατροπή με δύο γκολ. Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το φινάλε και η περσινή φιναλίστ εξασφάλισε το εισιτήριο για τους “8” του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στο άλλο ματς, η Μάντσεστερ Σίτι είχε το μεγάλο προβάδισμα από το πρώτο παιχνίδι και έπαιξε με αλλαγές στον επαναληπτικό. Μάλιστα προηγήθηκε στο παιχνίδι, όμως η Βασιλεία έφτασε στην ανατροπή και τη νίκη. “Διπλό” γοήτρου για την Ελβετική ομάδα, που αποχαιρέτησε τη διοργάνωση.

Τα αποτελέσματα των αγώνων:
Τότεναμ – Γιουβέντους 1-2 (39′ Σον Χέουνγκ-Μιν / 64′ Ιγκουαΐν, 67′ Ντιμπάλα)
Μάντσεστερ Σίτι – Βασιλεία 1-2 (8′ Γκαμπρέλ Ζεζούς / 17′ Ελγιουνούσι, 71′ Λανγκ)