Home SPORTS NEWS Νίκες και προβάδισμα πρόκρισης για τους γηπεδούχους στα πρώτα ματς στους “8”...

Νίκες και προβάδισμα πρόκρισης για τους γηπεδούχους στα πρώτα ματς στους “8” του Europa League

Τα πρώτα παιχνίδια για τα προημιτελικά του Europa League βρήκαν νικητές τους γηπεδούχους, που πήραν προβάδισμα πρόκρισης στους “4” της διοργάνωσης. Η Άρσεναλ τα έδωσε όλα στο πρώτο ημίχρονο, όπου πέτυχε τέσσερα τέρματα, ενώ στην επανάληψη διατήρησε με σχετική ευκολία το προβάδισμα της. Κλασική Ατλέτικο στη Μαδρίτη, κράτησε ανέπαφη την εστία της, ενώ σημείωσε και δύο σημαντικά γκολ ενόψει του επαναληπτικού. Σπουδαία νίκη με διαφορά δύο τερμάτων πέτυχε η Λάτσιο, ενώ στο γκολ κρίθηκε το αποτέλεσμα στη Λειψία, όπου η τοπική ομάδα επικράτησε της Μαρσέιγ, που σε μια εβδομάδα θα κυνηγήσει την ανατροπή.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στα πρώτα παιχνίδια των προημιτελικών:
Λειψία – Μαρσέιγ 1-0 (45’+1 Βέρνερ)
Άρσεναλ – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 4-1 (9’και 28′ Ράμσεϊ, 23′ πεν. και 35′ Λακαζέτ / 15′ Γκολόβιν)
Ατλέτικο – Σπόρτινγκ 2-0 (1′ Κόκε, 40′ Γκριεζμάν)
Λάτσιο – Ζάλτσμπουργκ 4-2 (8′ Λούλιτς, 49′ Παρόλο, 74′ Φελίπε Άντερσον, 76′ Ιμόμπιλε / 30′ πέν. Μπερίσα, 71′ Μιναμίνο)