Home SPORTS NEWS Μετέτρεψε σε… περίπατο τον τελικό του Κυπέλλου η Γιουβέντους ρίχνοντας “4άρα” στη...

Μετέτρεψε σε… περίπατο τον τελικό του Κυπέλλου η Γιουβέντους ρίχνοντας “4άρα” στη Μίλαν

Σε… περίπατο μετέτρεψε τον τελικό Κυπέλλου Ιταλίας η Γιουβέντους, ρίχνοντας “4άρα” στη Μίλαν, κατακτώντας έτσι τον τέταρτο σερί και 13ο τίτλος της στη διοργάνωση. Οι “μπιανκονέρι” έκαναν νταμπλ ουσιαστικά, αφού στο Πρωτάθλημα περιμένουν απλώς την στέψη τους. Αν και το τελικό 4-0 δεν αφήνει περιθώρια σχολιασμού, πρέπει να σημειωθεί πως το πρώτο ημίχρονο τελείωσε ισόπαλο και οι “ροσονέρι” άφηναν την εντύπωση πως μπορούν να κοντράρουν τους αντιπάλους.

Όλα άλλαξαν στο 56′ της αναμέτρησης, όταν ο Μπενατιά έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πιάνιτς. Πέντε λεπτά μετά η ομάδα από το Τορίνο διπλασίασε τα τέρματα της, με τον Ντοναρούμε να χάνει τη μπάλα μέσα από τα χέρια του, μετά από σουτ που επιχείρησε ο Ντόουγκλας Κόστα. Παρόμοια περίπτωση και στο τρίτο γκολ της “Γηραιάς Κυρίας”, με τον Μπνετιά να σκοράρει στο 64′ με κοντινή προβολή μετά από ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα της Μίλαν. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε με αυτογκόλ του Κάλινιτς στο 76′, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Πιάνιτς.