Home SPORTS NEWS Στους «8» η Ίντερ, νέο «μπαμ» από την Αλεσάντρια

Στους «8» η Ίντερ, νέο «μπαμ» από την Αλεσάντρια

ales

Η Ίντερ πέρασε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας, καθώς για τους «16»-μονά ματς-νίκησε εντός με 3-0 την Κάλιαρι (β’ κατηγορία), ενώ νωρίτερα η Αλεσαντρία (γ’ κατηγορία) έκανε νέο «μπαμ», καθώς νίκησε 2-1 στην παράταση (1-1 κανονική διάρκεια) στη Γένοβα τη Τζένοα (έπαιξε σε όλο το ματς ο Ταχτσίδης). Είχε αποκλείσει στον προηγούμενο γύρο την Παλέρμο με 3-2 εκτός.

Η πρωτοπόρος του καμπιονάτο Ίντερ πέτυχε το 1-0 στο 24’ με τον Παλάσιο. Στο 71’ ο Μπρόζοβιτς με σουτ από τα 20 μέτρα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0. Ο Πέρισιτς, που μπήκε αλλαγή στο παιχνίδι, σημείωσε στο 81’ με σουτ το 3-0. Οι Σαρδηνοί επιχείρησαν να μειώσουν στο 88′, αλλά ο Φαρίας δεν κατάφερε να νικήσει τον Καρίσο.

Οι συνθέσεις
IΝΤΕΡ: Καρίσο, Μοντόγια, Χουάν Χεσούς, Ναγκατόμο, Ντ’ Αμπρόζιο, Μπρόζοβιτς, Μπιαμπιανί (85′ Ντοντό), Κοντόγκμπια, Μεδέλ (78’ Νουκουρί), Μανάι, Παλάσιο (73’ Πέρισιτς).
ΚΑΛΙΑΡΙ: Κράνιο, Μπενεντέτι, Μούρου, Κραντς, Πιζακάνε, Ζοάο Πέδρο, Ντεϊόλα, Τέγιο (50’ Κολομπάτο), Ντι Τζενάρο (73’ Φαρίας), Τζανέτι (78’ Μελκιόρι), Τσέρι.

Η Αλεσαντρία συνεχίζει να εντυπωσιάζει στο Κύπελλο Ιταλίας. Ο Μάρας πέτυχε το 1-0 για την ομάδα της εκτός κόντρα στην Τζένοα στο 46’. Στο 90’+2 ο Παβολέτι έδωσε το «φιλί της ζωής» στους «ροσομπλού», στέλνοντας το ματς στην παράταση. Στον έξτρα χρόνο Μποκαλόν στο 114’ πέτυχε το 2-1 για την Αλεσάντρια και «πάγωσε» το «Λουίτζι Φεράρις». Στο 120’ ο Λάζοβιτς δεν κατάφερε να σκοράρει και να οδηγήσει το ματς στη διαδικασία των πέναλτι.
ΤΖΕΝΟΑ: Λαμάνα, Φιγκέιρας, Μπουρντίσο, Ίτσο (51’ Γκακπέ), Ανσάλντι, Λασάλ, Εντσάμ (90’ Λάζοβιτς), Ταχτσίδης, Ρινκόν, Παβολέτι, Πάντεβ (50’ Περότι).
ΑΛΕΣΑΝΤΡΙΑ: Βανούκι, Τσέλιακ, Σόσα, Μανφίν, Σίρι, Μπράνκα, Νίκο, Βιτοφραντσέσκο (72’ Τσιταντίνο), Ιούνκο (46’ Φίσναλερ), Μάρας, Μαρκόνι (63’ Μποκαλόν).