Home SPORTS NEWS Ανατροπή κορυφής η Μπαρτσελόνα, 2-1 την Ατλέτικο

Ανατροπή κορυφής η Μπαρτσελόνα, 2-1 την Ατλέτικο

messi

Η Μπαρτσελόνα νίκησε με 2-1 την Ατλέτικο στο ντέρμπι κορυφής του ισπανικού πρωταθλήματος, έτσι είναι πλέον μόνη στην πρώτη θέση με 3 βαθμούς περισσότερους, έχοντας και ματς λιγότερο.

Οι “ροχιμπλάνκος” άνοιξαν το σκορ στο “Καμπ Νόου” με τον Κόκε στο 10ο λεπτό, αλλά απάντησε ο Λιονέλ Μέσι στο 30′ και ο Λουίς Σουάρες ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 38′ με το 19ο φετινό το τέρμα.

Στο 44′ τα πράγματα για την ομάδα του Ντιέγκο Πάμπλο Σιμεόνε έγιναν ακόμη πιο δύσκολα, καθώς αποβλήθηκε ο Φιλίπε Λουίς για σκληρό μαρκάρισμα στον Μέσι. Στο 65′ μάλιστα αποβλήθηκε και ο Ντιέγκο Γκοντίν με δεύτερη κίτρινη κάρτα, έτσι για περίπου 30 λεπτά η ομάδα της Μαδρίτης έπαιξε με 9 παίκτες.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Μπράβο, Ντάνι Άλβες (82′ Σέρτζι Ρομπέρτο), Πικέ, Μαστσεράνο, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς (67′ Αρντά Τουράν), Ινιέστα, Μέσι, Νεϊμάρ, Λουίς Σουάρες.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Χουανφράν, ΧΜ Χιμένες, Γκοντίν, Φιλίπε Λουίς, Γκάμπι (46′ Χεσούς Γκάμεθ), Σαούλ, Αουγκούστο Φερνάντες (76′ Πάρτεϊ), Κόκε, Φερέιρα Καράσκο, Γκριεζμάν (67′ Σάβιτς).