Home SPORTS NEWS “Τρένο” η Γιουβέντους, ανατροπή η Νάπολι

“Τρένο” η Γιουβέντους, ανατροπή η Νάπολι

morata (1)

Τέσσερις μέρες μετά τα δύο γκολ του στον ημιτελικό του Coppa Italia με την Ίντερ ο Άλβαρο Μοράτα πέτυχε άλλα δύο τέρματα και οδήγησε την Γιουβέντους στη νίκη με 4-0 επί της Κιέβο στην Βερόνα.

Ο Ισπανός στράικερ σκόραρε στο 6ο και το 40ό λεπτό, το τρίτο τέρμα πέτυχε ο Αλέξ Σάντρο στο 61′ και το 4ο ο Πολ Πογκμπά στο 67′.

Αυτή ήταν η 12η σερί νίκη της Γιουβέντους στο πρωτάθλημα και για πρώτη φορά ανέβηκε στην κορυφή, όμως ήταν μόνο για περίπου δύο ώρες, καθώς η Νάπολι νίκησε 5-1 την Έμπολι και παραμένει πρωτοπόρος.

Έκαναν μάλιστα ανατροπή οι “παρτενοπέι”, καθώς οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 28′ με τον Παρέδες, αλλά απάντησε ο Ιγκουαΐν στο 33′ με το 22ο γκολ του και την ανατροπή ολοκλήρωσε ο Ινσίνιε στο 37′. Δύο φορές σκόραρε ο Καγιεχόν στα τελευταία λεπτά και το 3ο τέρμα ήταν αυτογκόλ του Καμπορέζε.

Η Μπολόνια προηγήθηκε 2-0, αλλά νίκησε (3-2) την Σαμπντόρια χάρη σε πέναλτι του Ντέστρο στο 87′, ενώ ισόπαλα χωρίς σκορ ολοκληρώθηκαν τα Τζένοα – Φιορεντίνα, Τορίνο – Βερόνα και Ουντινέζε – Λάτσιο.

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Κάρπι – Παλέρμο 1-1 (74′ πέν. Μανκόζου / 24′ Τζιλαρντίνο)

Αταλάντα – Σασουόλο 1-1 (32′ Ντένις / 27′ Μπεράρντι)

Ρόμα – Φροζινόνε 3-1 (18′ Ναϊνγκολάν, 48′ Ελ Σααραουί, 84′ Πιάνιτς / 24′ Ντάνιελ Τσιοφάνι)

Κυριακή

Κιέβο – Γιουβέντους 0-4 (6′ και 40′ Μοράτα, 61′ Αλέξ Σάντρο, 67′ Πογκμπά)

Νάπολι – Έμπολι 5-1 (33′ Ιγκουαΐν, 37′ Ινσίνιε, 51′ αυτ. Καμπορέζε, 83′ και 88′ Καγιεχόν / 28′ Παρέδες)

Τζένοα – Φιορεντίνα 0-0

Τορίνο – Βερόνα 0-0

Ουντινέζε – Λάτσιο 0-0

Μπολόνια – Σαμπντόρια 3-2 (12′ Μουνιέ, 24′ Ντόνσα, 87′ πέν. Ντέστρο / 54′ Μουριέλ, 80′ Κορέα)

Μίλαν – Ίντερ (21:45)