Home SPORTS NEWS Αλώβητη” η Ρόμα, φουλ για τρίτη θέση

Αλώβητη” η Ρόμα, φουλ για τρίτη θέση

roma

Η Ρόμα είχε βάλει τέλος σε ένα αρνητικό σερί πέντε αγώνων δίχως νίκη, ωστόσο δοκιμαζόταν στην έδρα της φετινής έκπληξης, Σασουόλο, με πολλές απουσίες, μεταξύ των οποίων και οι Κώστας Μανωλάς και Βασίλης Τοροσίδης. Οι παίκτες του Λουτσιάνο Σπαλέτι φόρεσαν το καλύτερο προσωπείο τους και επικράτησαν με 2-0 στο “Τσιτά ντελ Τρικολόρε”, με συνέπεια να ξαναμπούν δυναμικά στη μάχη της τρίτης θέσης που οδηγεί στα πλέι οφ του Champions League. Ο Μοχάμεντ Σαλάχ με φαλτσαριστό σουτ άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους, που έχασαν ευκαιρίες με τον Στεφάν ελ Σαραουί και Μαϊκόν για να διπλασιάσουν το προβάδισμά τους.

Όσο κυλούσε ο χρόνος, το παιχνίδι έχανε τον ρυθμό του, η Ρόμα οπισθοχωρούσε και ο Ντομένικο Μπεράρντι έβρισκε τα πατήματά του. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τον Ντανιέλε ντε Ρόσι πριν από το 1ο ημίχρονο με τραυματισμό, ο Μιραλέμ Πιάνιτς βγήκε στο 62′ και οι παίκτες του Εουσέμπιο ντι Φραντσέσκο πήραν σταδιακά τον έλεγχο. Στο 88ο λεπτό, μάλιστα, ο Ρατζά Ναϊνγκολάν αποβλήθηκε για πέναλτι στον Λορέντζο Πελεγκρίνι, ωστόσο ο Μπεράρντι έστειλε την μπάλα δοκάρι και άουτ. Η “τιμωρία” ήρθε στο 94′, με τον Ελ Σαραουί να σκοράρει και στο δεύτερο παιχνίδι του με τη Ρόμα.