Home SPORTS NEWS “Γκαζώνει” με Χόντα η Μίλαν

“Γκαζώνει” με Χόντα η Μίλαν

milan

Την τρίτη της νίκη στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές πήρε η Μίλαν, επικρατώντας με 2-1 της Τζένοα στο “Σαν Σίρο”, έτσι διατηρήθηκε στο -4 από τη Ρόμα και θα εκμεταλλευτεί το όποιο αποτέλεσμα στο Φιορεντίνα – Ίντερ (21:45).

Μόλις στο 5ο λεπτό ο Κάρλος Μπάκα άνοιξε το σκορ με το 13ο του γκολ στην φετινή Serie A (έπιασε τον Ντιμπάλα στην 2η θέση των σκόρερς), με το τέρμα να ανήκει στον Κεϊκούκε Χόντα.

Ο Ιάπωνας “κυνήγησε” μια χαμένη μπάλα, την πρόλαβε πάνω στην γραμμή και με το αριστερό έκανε την σέντρα που έφτασε στον Μπάκα, για να “εκτελέσει” ο Κολομβιανός τον Ματία Περίν.

Ο Χόντα στο 63′ έκανε το 2-0 με μακρινό σουτ, ενώ ο Αλέσιο Τσέρτσι σκόραρε στις καθυστερήσεις κόντρα στην πρώην ομάδα του, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Ντε Σίλιο, Αλέξ, Ρομανιόλι, Αντονέλι, Μοντολίβο (83′ Πόλι), Μπερτολάτσι, Χόντα, Μποναβεντούρα, Νιανγκ (77′ Μενέζ), Μπάκα (88′ Μπαλοτέλι).

ΤΖΕΝΟΑ (5-4-1): Περίν, Φιαμότσι, Ίτσο (65′ Λάζοβιτς), Μπουρντίσο, Ντε Μαϊό, Γκαμπριέλ Σίλβα, Ριγκόνι, Τζεμαϊλί (77′ Ντσαμ), Σούσο (46′ Τσέρτσι), Λασάλτ, Μάταβς.

Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής:

Πέμπτη

Λάτσιο – Βερόνα 5-2 (45′ Μάτρι, 50′ Μάουρι, 69′ ‘Αντερσον, 82′ Κεϊτά, 90′ πεν. Καντρέβα / 72′ Γκρέκο, 79′ Τόνι)