Home DON'T MISS Πρωταθλήτρια Γαλλίας με 9άρα η Παρί Σεν Ζερμέν, χατ-τρικ σε 10 λεπτά...

Πρωταθλήτρια Γαλλίας με 9άρα η Παρί Σεν Ζερμέν, χατ-τρικ σε 10 λεπτά Ζλάταν

ibrahimovic_dimaria

Ο απίθανος Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς σημείωσε τέσσερα γκολ, όσα σερί πρωταθλήματα κατέκτησε η Παρί μετά και από το 9-0 επί της Τρουά.

Οι βαθμοί που έχασε την Παρασκευή η Μονακό έδωσαν την ευκαιρία στην Παρί Σεν Ζερμέν να στεφθεί πρωταθλήτρια Γαλλίας για 6η φορά στην ιστορία της και πιο σύντομα από κάθε άλλη ομάδα στην ιστορία της Ligue 1. Το έπραξε, δε, με τον πλέον επιβλητικό τρόπο, αφού ισοπέδωσε εκτός έδρας με 9-0 την ουραγό Τρουά, πραγματοποιώντας επίδειξη δύναμης λίγες ημέρες μετά από τη νίκη στο Λονδίνο επί της Τσέλσι. Η πιο ευρεία νίκη στην ιστορία του συλλόγου άρχισε με τον Έντινσον Καβάνι να σκοράρει στο 13′, τον Χαβιέρ Παστόρε να κάνει το 2-0 λίγο αργότερα και τον Αντριάν Ραμπιό να “κλειδώνει” κάθε υποψία γκέλας για τους φιλοξενούμενους.

Στη συνέχεια πήρε τη σκυτάλη ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς, ο οποίος μέσα σε εννέα λεπτά σημείωσε χατ τρικ, έφτασε στα 101 (σε 115 παιχνίδια) και έγινε ο παίκτης που έπιασε τριψήφιο αριθμό τερμάτων στη Ligue 1 πιο γρήγορα από κάθε άλλον. Ο καταιγισμός τερμάτων συνεχίστηκε με το αυτογκόλ του Ματιέ Σονιέ και στο 74′ ο Λοσεμί Καραμπουέ υπέπεσε σε πέναλτι (δέκα λεπτά μετά από την είσοδό του) και ο Καβάνι με διπλή προσπάθεια ανέβασε τον δείκτη του σκορ. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο MVP και αρχισκόρερ της σεζόν, πανηγυρίζοντας ακόμα ένα πρωτάθλημα με την Παρί, το τέταρτο σερί για τον σύλλογο.