Home SPORTS NEWS Επικό ματς και νίκη για Σεβίλλη

Επικό ματς και νίκη για Σεβίλλη

iborra-sevilla

Σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της σεζόν στην Primera Division, η Σεβίλλη επικράτησε 4-2 της Βιγιαρεάλ στο “Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν” και την πλησίασε στους έξι βαθμούς στη μάχη της 4ης θέσης που οδηγεί στα πλέι οφ του Champions League. Μετά από δύο θετικά αποτελέσματα στο Europa League μεσοβδόμαδα (οι μεν 0-0 στη Βασιλεία, οι δε 2-0 τη Λεβερκούζεν), αμφότερες οι ομάδες βρήκαν την ενέργεια για ένα παιχνίδι… πάνω κάτω. Ο Βιθέντε Ιμπόρα άνοιξε το σκορ για τους Ανδαλουσιάνους στο 23ο λεπτό, μετά από λάθος του Βίκτορ Ρουίθ, ωστόσο ο φορμαρισμένος Σεντρίκ Μπακαμπί, μετά από τα δύο γκολ κόντρα στους Γερμανούς, σημείωσε άλλα δύο μέσα σε οκτώ λεπτά (29′-37′), κάνοντας την ανατροπή.

Η πίεση των γηπεδούχων ήταν ασφυκτική και σε μία προσπάθεια να διώξει σε μπαλιά στη μικρή περιοχή, ο Ρουίθ σημείωσε αυτογκόλ στο 51′ και έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ένα καταπληκτικό τέρμα του Γεβγκέν Κονοπλιάνκα ολοκλήρωσε τη δεύτερη ανατροπή του αγώνα και έβαλε τους Σεβιγιάνους μπροστά στο σκορ. Ο Μαρθελίνο έριξε στο παιχνίδι τον Λέο Μπαπτιστάο και ο Βραζιλιάνος είδε μια κεφαλιά του να σώνεται πριν καταλήξει στα δίχτυα από τον Ντανιέλ Καρίσο με “ψαλιδάκι”. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Έβερ Μπανέγα αποβλήθηκε και η κατάσταση έγινε ακόμα πιο δύσκολη για την ομάδα του Ουνάι Έμερι. Όταν, δε, βγήκε στην κόντρα ο Μπακαμπί και πέρασε και τον Ρίκο, όλα έδειχναν ισοφάριση, όμως ο Αντίλ Ραμί πρόλαβε και με τάκλιν έδιωξε σε πλάγιο. Εν τέλει, η αλλαγή που σκόραρε ήταν των γηπεδούχων, με τον Χοσέ Αντόνιο Ρέγες να διαμορφώνει το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις.

Πηγή: Contra.gr