Home SPORTS NEWS Φιλικές νίκες για Δανία και Τουρκία

Φιλικές νίκες για Δανία και Τουρκία

denmark_iceland

Φιλικές νίκες πέτυχαν Δανία και Τουρκία επί Ισλανδίας και Σουηδίας αντίστοιχα.

Η Δανία υποδέχθηκε την Ισλανδία στην “MCH Arena” και καθάρισε τη νίκη σε διάστημα 5 λεπτών, με τον Νικολάι Γιόργκενσεν να σκοράρει δις. Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή από το πρώτο μέρος, αλλά δεν κατάφεραν να τη μετουσιώσουν σε γκολ. Τελικά στο 50ό λεπτό ο στράικερ της Κοπεγχάγης έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Λαρς Λάγκερμπακ ήταν να μειώσει σε 2-1 στις καθυστερήσεις με τον Άρνορ Τρόστασον.

Ιδανικά άρχισε η προετοιμασία της Τουρκίας για το Euro 2016, καθώς επικράτησε με 2-1 της Σουηδίας στην “Αντάλια Αρένα”, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τσενκ Τοσούν. Ο 24χρονος επιθετικός της Μπεσίκτας έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 32ο λεπτό, όμως ο Αντρέας Γκράνκβιστ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στο 74′. Τελικά, ο Τσενκ, με το δεύτερο προσωπικό γκολ του, χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Φατίχ Τερίμ.

Πηγή: Contra.gr