Home DON'T MISS Γιούβε, το «σκουντέτο» σού ανήκει!

Γιούβε, το «σκουντέτο» σού ανήκει!

174926

Ακόμη πιο κοντά στο 32ο πρωτάθλημα της ιστορίας της ήρθε η Γιουβέντους! Οι «μπιανκονέρι» επικράτησαν με χαρακτηριστική άνεση (4-0) της Παλέρμο και αύξησαν τη διαφορά στους εννιά βαθμούς από τη δεύτερη Νάπολι, αγκαλιάζοντας το «σκουντέτο».

Οι παίκτες της Γιουβέντους μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, θέλοντας να δείξουν εξ’ αρχής ποιος είναι το αφεντικό! Και στο 10’ ο Κεντίρα με άψογο κοντρόλ με το στήθος και σουτ στην κίνηση άνοιξε το σκορ. Για να πετύχουν και δεύτερο γκολ, όμως, οι γηπεδούχοι έπρεπε να περιμένουν… μια ώρα.

Ήταν το 71ο λεπτό, όταν ο Πογκμπά με κοντινή προβολή έπειτα από γύρισμα του Μοράτα, έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-0. Τρία λεπτά αργότερα, ο Κουαδράδο πέτυχε το πιο εντυπωσιακό τέρμα στο ματς. Αφού πέρασε με ωραία ντρίμπλα έναν αντίπαλό του, έκανε ένα εκπληκτικό πλασέ στο απέναντι… παραθυράκι σκοράροντας το τρίτο τέρμα για την ομάδα του. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 90’ ο Παντόιν με πλασέ από τα όρια της περιοχής.

Μεγάλη νίκη με 3-1 επί της Σασουόλο πήρε η Φιορεντίνα και φαίνεται να «κλειδώνει» την υπόθεση… Ευρώπη. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Ροντρίγκες με κεφαλιά με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών, με τους φιλοξενούμενους να φέρνουν το ματς στα ίσια με ωραίο πλασέ του Μπεράρντι στο 56’. Ωστόσο, ένα λεπτό μετά, ο Ίλισιτς με πολύ ωραίο βολέ από τα όρια της περιοχής έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Φιορεντίνα, με το τελικό σκορ να διαμορφώνει ο Κονσίλι, με… επικό αυτογκόλ!

Νίκη-ανάσα πήρε η Φροζινόνε μέσα στην έδρα της Βερόνα (1-2) και μείωσε στον έναν βαθμό τη διαφορά από την 17η θέση και την Κάρπι. Ο Ρούσο στο 15’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Μπιαντσέτι (67’). Ωστόσο, ο Φράρα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε τη νίκη στην Φροζινόνε.

Τέλος, Ουντινέζε και Κιέβο ήρθαν ισόπαλες χωρίς τέρματα, με τις δύο ομάδες να τελειώνουν με δέκα παίκτες το ματς, αφού αποβλήθηκαν οι Φελίπε (77’) και Μεγκιορίνι (85’).