Home DON'T MISS Γκέλα για Άρσεναλ και άγχος για την 4αδα

Γκέλα για Άρσεναλ και άγχος για την 4αδα

195446

Αυτή τη στιγμή με την Σίτι να υπερτερεί στην ισοβαθμία λόγω διαφοράς τερμάτων, η Άρσεναλ πέρασε στην 4η θέση. Το γκολ του Αλέξις Σάντσες στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους δεν ήταν αρκετό, αφού ο Μπολάσιε στο 82ο λεπτό να ισοφαρίζει, σε ένα τέρμα που φέρει ευθύνη και ο Τσεχ.

Η Άρσεναλ είχε την υπεροχή στο πρώτο μέρος και όσο δεν έβρισκε τον δρόμο προς τα δίχτυα ανέβαζε την πίεση της προς τα καρέ της Πάλας. Στο 42ο λεπτό στην ωραία συνεργασία του με τον Σάντσες, ο Οζίλ βρέθηκε απέναντι από τον Χένεσεϊ, αλλά νικήθηκε από τον πορτιέρο της Κρίσταλ Πάλας. Όμως τέσσερα λεπτά αργότερα, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Γουέλμπεκ που έβγαλε ωραία σέντρα και ο Σάντσες με κεφαλιά έγραψε το 1-0, για να βγάλει το άγχος από τους γηπεδούχους.

Στο 69’ ο Σάντσες μετά από μία ακόμη εξαιρετική συνεργασία με τον Οζίλ έφτασε κοντά στο γκολ, όμως η μπάλα από την κεφαλιά του πέρασε λίγο έξω. Στο 82ο λεπτό ήρθε η ψυχρολουσία για τους γηπεδούχους αφού ο Μπολάσιε έκανε την προσποίηση πάνω στον Κοκλέν και με δεξί σουτ νίκησε τον Τσεχ που καθυστέρησε ν’ αντιδράσει για να γίνει το 1-1.