Home DON'T MISS Γιούβε, δικό σου!

Γιούβε, δικό σου!

234438

Δεν χάνει αυτό το σκουντέτο, ούτε με αίτηση! Η Γιουβέντους έφυγε με το διπλό από την έδρα της Φιορεντίνα (1-2) και θέλει έναν βαθμό στα τρία εναπομείναντα παιχνίδια ή να μην κερδίσει αύριο η Νάπολι τη Ρόμα, για να κατακτήσει μαθηματικά το 32ο και 5ο σερί πρωτάθλημα στην ιστορία της. Έπιασε πέναλτι του Κάλινιτς στο 90’ ο Μπουφόν κρατώντας το τρίποντο, είχαν και δοκάρι στο 93’ οι γηπεδούχοι.

Το ματς ήταν εκπληκτικό σε όλη τη διάρκειά του, με πολλές φάσεις αλλά και πολύ γρήγορο ρυθμό. Η Φιορεντίνα κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με τον Μπερναντέσκι στο 19’, αλλά υποδείχθηκε κακώς σε θέση οφσάιντ -καλυπτόταν από δύο αμυντικούς- και το γκολ δεν μέτρησε. Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έφθασαν στο γκολ. Ο Πογκμπά έσπασε τη μπάλα με το κεφάλι στον Μάτζουκιτς που ερχόμενος σαν τρέιλερ με σουτ άνοιξε το σκορ.

Στην επανάληψη η Φιορεντίνα πίεσε, η Γιουβέντους έπαιζε με αντεπιθέσεις αλλά οι «βιόλα» έφθασαν στην ισοφάριση. Στο 81 λεπτό, ο Κάλινιτς με πολύ ωραίο φαλτσαριστό σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Μπουφόν, κάνοντας το 1-1. Ωστόσο, η «Μεγάλη Κυρία» έδειξε πόσο… μεγάλη είναι και με σουτ του Μοράτα μετά από σύγχυση της άμυνας έκανε το 2-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Ωστόσο, στα εναπομείναντα λεπτά, η Γιούβε τα… χρειάστηκε για να κρατήσει τη νίκη. Αρχικά, ο Κουαδράδο υπέπεσε σε ανόητη παράβαση πέναλτι στο 89’ και ένα λεπτό μετά ο Κάλινιτς ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο Μπουφόν τον νίκησε και στην επαναφορά έκανε ακόμη μια μεγάλη επέμβαση όντας πεσμένος στο χορτάρι, σε προβολή του Μπερναντέσκι. Τρία λεπτά μετά, ο ίδιος παίκτης, κατάφερε να σημαδέψει με εξ επαφής κεφαλιά τη συμβολή των δοκών, με το σκορ να παραμένει 2-1 υπέρ των φιλοξενούμενων.