Home ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Ισοπαλία για ΑΕΛ, παρά το σπρωξιματάκι (vids) – Αποτελέσματα

Ισοπαλία για ΑΕΛ, παρά το σπρωξιματάκι (vids) – Αποτελέσματα

Παρά τα δύο γκολ που δεν θα έπρεπε να μετρήσουν αλλά και μία κόκκινη σε αντίπαλο, η ΑΕΛ έμεινε στην ισοπαλία 2-2 με την ΑΕΚ. ΑΕΛ και ΟΜΟΝΟΙΑ έχουν από 41 βαθμούς, η ΑΕΚ 48.

ΑΕΛ-ΑΕΚ 2-2
Δραμάτικη η εξέλιξη του αγώνα στο Τσίρειο Στάδιο μεταξύ της ΑΕΛ και της ΑΕΚ, με την ομάδα της Λάρνακας να παίρνει βαθμό στην τελευταία φάση του αγώνα.

2-2 το τελικό σκορ το οποίο διαμορφώθηκε στο 90’+4΄με γκολ του Τομάς.

Ο βαθμός αυτός εδραιώνει την ΑΕΚ στην 3η θέση της βαθμολογίας αφού, διατήρησε την απόσταση των επτά βαθμών από τη σημερινή αντίπαλο της, η οποία βρίσκεται στην 4η θέση με 41 βαθμούς, όσους έχει και η Ομόνοια.

Ο Ντόσσα Τζούνιορ άνοιξε το σκορ για την ΑΕΛ με κεφαλιά στο 6ο λεπτό μετά από σέντρα του Μαϊκόν. Στο 13′ ο Μαάτσι εκμεταλλεύτηκε ασταθή απόκρουση του Ντεγκρά και πέτυχε το 1-1.

Τα άλλα δύο τέρματα σημειώθηκαν στο τελευταίο τέταρτο.  Ο Ορλάντο Σα με κοντινή κεφαλιά έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΛ στο 76′ για να έρθει η ισοφάριση στις καθυστερήσεις.

Ο Μαάτσι  με κεφαλιά έστρωσε στον Τομάς ο οποίος ισοφάρισε και χάρισε στην ομάδα του ένα πολύ σημαντικό βαθμό.

Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές. Στο 82′ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Σεράν Πόλο της ΑΕΚ για χτύπημα στο Μοντέιρο και στο 90’+3′ ο Μαϊκόν της ΑΕΛ με δεύτερη κίτρινη για φάουλ.

ΑΕΛ: Ντεγκρά, Αϊρόσα, Μαικόν , Τζούνιορ, Οουν , Σακέτι, Μπεμπε, Ντεντέ, Μοντέιρο, Σα, Βοού.
ΑΕΚ: Χάιμοφ, Γκρίν, Ζιλέ, Σεράν, Μουρίγιο, Φαν Νταϊκ, Μαραγκός, Πάλιτς (71′ Παύλου), Μαάτσι, Ντα Σίλβα, Πιντάδο (64′ Τομάς).

ΕΝΠ-ΣΑΛΑΜΙΝΑ 0-0
Δεν ανέδειξε νικητή η σημερινή αναμέτρηση στο Παραλίμνι μεταξύ της τοπικής Ένωσης με τη Νέα Σαλαμίνα.

Οι δύο ομάδες σε ένα παιχνίδι χωρίς πολλές επικίνδυνες φάσεις, συμβιβάστηκαν στο 0-0.

Με το βαθμό της ισοπαλίας η Ένωση έφτασε στους 24 βαθμούς και η Νέα Σαλαμίνα στους 20 βαθμούς.

ΕΝΠ: Χογκ, Φαρία, Γούμενος, Φερνάντο, Σταθάκης, Μουλαζίμης, Μρντάκοβιτς, Κριβοκάπιτς, Ντάεμεν, Μιλιάζες, Ζε Βιτόρ.
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μπλάζιτς, Γκρέι (70′ Εγγλέζου), Λαμπρόπουλος (33′ Σαβένδρα), Μοδέστε, Όπερ, Άγκμπο, Ρόκε, Σόουζα, Αλίμι, Κάρολι, Μπενίτεθ.

ANOΡΘΩΣΗ-ΑΓΙΑ ΝΑΠΑ 5-1

Επιστροφή στις νίκες για την Ανόρθωση και διατήρηση της απόστασης των τριών βαθμών από το δεύτερο ΑΠΟΕΛ.

Με όλα τα τέρματα να σημειώνονται στο δεύτερο ημίχρονο, η Ανόρθωση νίκησε με 4-1 την Αγία Νάπα και έκανε τους βαθμούς της 57′ έναντι του 54 του ΑΠΟΕΛ.

Ο Τζουλιάνο Σπαντάτσιο πέτυχε δύο τέρματα με ισάριθμα πέναλτι και έφτασε τα 14 τέρματα στο Πρωτάθλημα, παιρνόντας στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ, αφήνοντας τον Ατόρνο στα 13.

Ο Σπαντάτσιο άνοιξε το σκορ στο 46′ για να ισοφαρίσει με προβολή μετά από πάσα του Μπαρμπούδη ο Βάργκας.

Ο Ιντζάκι με κεφαλιά μετά από σέντρα του Λαβόρδε έδωσε προβάδισμα στην Ανόρθωση στο 54′ για να ακολουθήσει το δεύτερο εύστοχο πέναλτι του Σπαντάτσιο στο 63′.

Το 4-1 διαμόρφωσε με όμορφο πλασέ μέσα από την περιοχή ο Οχαγιόν στο 81′ για σκοράρει και ο Κάλβο στις καθυστερήσεις, πετυχαίνοντας το τελικό 5-1.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Μάστρου, Κόλιν, Αλέξα, Σπαντάτσιο, Ιντζχάκι, Σκοπελίτης, Ρέζεκ, Λαβόρδε, Σιέλης (23′ Σιέλης), Γκάλαμαζ, Ντουάρτε.

ΑΓΙΑ ΝΑΠΑ: Χρυσοστόμου, Πιερέττης, Μπαρμπούδης, Τζίνιο, Μέρτακκας, Λάζιτς, Βάργκας, Σουάρες, Κολοκούδιας, Κατσής, Νίκιτς

ΑΠΟΕΛ – ΕΘΝΙΚΟΣ 1-0

49′ Ο Μπιτόν με πλασέ μέσα από την περιοχή ανοίγει το σκορ για το ΑΠΟΕΛ. Προηγήθηκε όμορφος συνδιασμό του Μαντούκαι με το Μοράις. Τρίτο γκολ σε τρεις συμμετοχές για τον Ισραηλινό.

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Σολωμού, Μπόρδα, Ολιβέιρα, Αλεξάνδρου, Μοράις, Πίντο, Μπενασούρ (46′ Μπούντιμιρ), Μπέκμαν (90′ Καρυπίδης), Μπιτόν (74′ Τζιόλης), Μαντούκα.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μάλαρτζ, Μαxράτζε, Αουρέλιο, Βαττής (60′ Πέντα), Παϊσάο, Σίμοφ, Ηλία (72′ Πογιατζής), Σίλας, Κόντε (60′ Κενμόγκνε), Ρισπ, Σκούλιτς.

ΔΟΞΑ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-1
Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Κάρλος Αντρέ ανοίγει το σκορ για τη Δόξα. Προηγήθηκε σουτ του Φερνάντες, ασταθής απόκρουση του Κάπσα και ο Αντρέ από κοντά με διπλή προσπάθεια άνοιξε το σκορ. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στο 84′ με κεφαλιά του Μάρκου Μιχαήλ.

ΔΟΞΑ: Νέγκρι, Σιόντης, Λεάντρο, Λεονάρντο, Κάρλος Αντρέ (85′ Χατζίπουλιτς), Τροϊτέιρο, Φοφανά, Πίνα,  Φερνάντες, Σοάρες, Περέιρα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κάπσα, Ντουάρτε, Σταμπόλιεφ, Ντε Πίνα, Κάστρο, Μονακέλλο, Σωτηρίου, Ενρίκε, Γκασπάρ, Πολυκάρπου, Νικολάου (81′ Ντζικινέ).