Home ΑΡΧΕΙΟ EURO 2016 Η Κροατία κέρδισε την Ισπανία και τερμάτισε στην κορυφή του ομίλου

Η Κροατία κέρδισε την Ισπανία και τερμάτισε στην κορυφή του ομίλου

croatia

Μετά από ένα χορταστικό παιχνίδι η Κροατία κέρδισε 2-1 την Ισπανία και τερμάτισε στην κορυφή του 4ου ομίλου. Ο Μοράτα έδωσε προβάδισμα στους Ισπανούς μόλις στο 7ο λεπτό, με τους Κροάτες να ισοφαρίζουν δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ημιχρόνου και ενώ έχασαν αρκετές ευκαιρίες προηγουμένως. Στο δεύτερο μέρος ο Ράμος έχασε πέναλτι και η ομάδα του το πλήρωσε, αφού οι Κροάτες πέτυχαν το 2-1 στο 87ο λεπτό. Ο Κάλινιτς ήταν ο σκόρερ του πρώτου γκολ και ο Πέρισιτς σημείωσε το νικητήριο τέρμα.

Την 3η θέση κατέλαβε η Τουρκία με τη νίκη της επί της Τσεχίας με 2-0, αφήνοντας την στην τελευταία θέση του ομίλου. Μπουράκ Γιλμάζ και Οζάν Τουφάν σε 10ο και 65ο λεπτό αντίστοιχα οι σκόρερ της Τουρκίας, που έχει έστω και λιγοστές ελπίδες για πρόκριση ως μια από τις καλύτερες τρίτες.