Home SPORTS NEWS Στο 95′ λυτρώθηκε η Αγγλία – Πάρτι για Γερμανία στη Νορβηγία

Στο 95′ λυτρώθηκε η Αγγλία – Πάρτι για Γερμανία στη Νορβηγία

england-WC

Με νίκη στις καθυστερήσεις ξεκίνησε τα προκριματικά του Μουντιάλ η Αγγλία. Χάρη σε γκολ του Λαλάνα στο 95′ η Αγγλία πήρε το διπλό στη Σλοβακία και μπήκε με το δεξί.

Αντίθετα γκέλαρε η Πολωνία κόντρα στο Καζακστάν εκτός έδρας. Ο Λεβαντόβσκι σκόραρε από το σημείο του πέναλτι κάνοντας το 0-2 όμως στη συνέχεια αυτοκτόνησε η Εθνική αφού οι Καζάκοι ισοφάρισαν μέσα σε 7 λεπτά σε 2-2.

Η Γερμανία έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην Νορβηγία κερδίζοντας την με 0-3. Νίκες για Αζερμπαϊτζάν, Δανία και Σκωτία.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Κυριακή 04/09
Σαν Μαρίνο – Αζερμπαϊτζάν 0-1 (45′ Γκουρμπάνοβ)
Δανία – Αρμενία 1-0 (17′ Έρικσεν)
Καζακστάν – Πολωνία 2-2 (51 και 58′ Χιζνιτσένκο / 9′ Καπούστκα, 35′ πέν. Λεβαντόβσκι)
Λιθουανία – Σλοβενία 2-2 (32′ Τσέρνις, 34′ Σλίβκα / 77′ Κρχιν, 93′ Μπόστιαν Σέζαρ)
Σλοβακία – Αγγλία 0-1 (95′ Λαλάνα)
Τσεχία – Βόρειος Ιρλανδία 0-0
Νορβηγία – Γερμανία 0-3 (15′ & 60′ Τόμας Μίλερ, 45′ Κίμιχ)
Ρουμανία – Μαυροβούνιο 1-1 (85′ Ανδριάν / 87′ Γιόβετιτς)
Μάλτα – Σκωτία 1-5 (14′ Έφιονγκ / 10′, 61 π. & 84′ Σνόντγκρας, 53′ Κρις Μάρτιν, 78′ Φλέτσερ)

Νορβηγία – Γερμανία 0-3

Σλοβακία – Αγγλία 0-1

Καζακστάν – Πολωνία 2-2

Δανία – Αρμενία 1-0

Λιθουανία – Σλοβενία 2-2