Home SPORTS NEWS Έ”Χ”ασε την ευκαιρία για ρεκόρ η Ρεάλ Μαδρίτης

Έ”Χ”ασε την ευκαιρία για ρεκόρ η Ρεάλ Μαδρίτης

realmadrid

Την ευκαιρία να κάνει νέο ρεκόρ με σερί νίκες στην Πριμέρα Ντιβιζιόν έχασε η Ρεάλ Μαδρίτης, που έμεινε στο ισόπαλο 1-1 με τη Βιγιαρεάλ. Η “Βασίλισσα” έμεινε στις 16 σερί νίκες στο Πρωτάθλημα (12 πέρσι και 4 φέτος), όσες και η Μπάρσα πριν λίγα χρόνια, με τους δύο αιώνιους πλέον να κατέχουν μαζί το ρεκόρ αυτό. Στα του αγώνα τώρα, το “κίτρινο υποβρύχιο” πήρε προβάδισμα με πέναλτι αλά πανένκα του Μπρούνο Σοριάνο στις καθυστερήσεις του πρώτο μέρους και ο Σέρχιο Ράμος ισοφάρισε στο τρίτο λεπτό της επανάληψης, με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ. Παρά την πίεση των “Μαδριλένων”, άντεξαν οι φιλοξενούμενοι και έφυγαν με ένα βαθμό από την πρωτεύουσα.

Σε άλλο παιχνίδι που διεξήχθη την ίδια ώρα, η Θέλτα κέρδισε 2-1 την Σπόρτινγκ Χιχόν. Ο Ούγκο Μάγιο στο 66′ άνοιξε το σκορ για τη Θέλτα, όμως ο Τσοπ με πέναλτι στο 80′ ισοφάρισε για τη Χιχόν. Με τον ίδιο τρόπο στο 87′ σκόραρε ο Ιάγο Άσπας, χαρίζοντας τη νίκη στη Θέλτα. Νίκες πέτυχαν χθες η Σεβίλη και η Μάλαγα.