Home SPORTS NEWS Στην Αθλέτικ με ανατροπή το ντέρμπι των Βάσκων, νίκες για Βαλένθια και...

Στην Αθλέτικ με ανατροπή το ντέρμπι των Βάσκων, νίκες για Βαλένθια και Βιγιαρεάλ

bilbao

Σπουδαίο ματς έγινε στο “Σαν Μαμές”, με την Αθλέτικ Μπιλμπάο να βγαίνει νικήτρια στο ντέρμπι των Βάκσων. Η Σοσιεδάδ μπορεί να προηγήθηκε νωρίς, μόλις στο 16ο λεπτό με γκολ του Θουρουτούθα, αλλά οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ανατροπή με τρία τέρματα στην επανάληψη. Αρχικά ο Μουνιαΐν στο 51′ ισοφάρισε και εννιά λεπτά αργότερα ο Αντούριθ έφερα τα κάτω πάνω. Ο Ινιάκι στο 72′ έγραψε το 3-1, ενώ ο Ίνιγο Μαρτίνεθ στο 83′ διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Μεγάλο “διπλό” για τη Βαλένθια, που επικράτησε της Σπόρτινγκ Χιχόν με 1-2, ενώ από ένα βαθμό πήραν Αλαβές και Μάλαγα. Πεντάρα στο χαλαρό έριξε η Βιγιαρεάλ στην Θέλτα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στα παιχνίδι για την 8η αγωνιστική που διεξήχθησαν την Κυριακή:
Αλαβές – Μάλαγα 1-1
Μπιλμπάο – Σοσιεδάδ 3-2
Σπόρτινγκ Χιχόν – Βαλένθια 1-2
Βιγιαρεάλ – Θέλτα 5-0