Home TOP NEWS Απολογισμός 13ης αγωνιστικής

Απολογισμός 13ης αγωνιστικής

Παραμένει μεγάλη η απόσταση μας από την κορυφή, έχουμε βέβαια δύο παιχνίδια στο χέρι τα οποία θα δώσουμε σύντομα και θα καθορίσουν τη θέση που θα βρεθούμε στο τέλος της ημερολογιακής σεζόν. Η ΑΕΚ έπιασε τον Απόλλωνα στη κορυφή με το βαθμό που πήρε στο ΓΣΠ.

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει ο Άρης ο οποίος βρίσκεται πλέον μία ανάσα από την πρώτη θέση της βαθμολογίας. Ούτε τον Ολυμπιακό κατάφερε να κερδίσει το Αποέλ ενώ η Ανόρθωση έκανε το αναμενόμενο κόντρα στη Δόξα.

Πολύ σημαντική η νίκη του Εθνικού επί της ΠΑΕΕΚ που αναπτερώνει τις ελπίδες του για παραμονή.

Τα παιχνίδια με χρονική σειρά:

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της αγωνιστικής η Πάφος σημείωσε σημαντική νίκη επί της ΑΕΛ με 1-0 με σκόρερ τον Βαλακάρι στο 5ο λεπτό.

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε ο Εθνικός Άχνας, επικρατώντας με 2-0 εκτός έδρας της ΠΑΕΕΚ Κερύνειας. Με τη νίκη του αυτή ο Εθνικός ανέβηκε στους 8 βαθμούς, πλησιάζοντας στους τρεις βαθμούς απόσταση την ΠΑΕΕΚ και τη Δόξα (με αγώνα λιγότερο).

Στο 26΄ ο Ντόλεζαλ και στο  88΄ ο Φλοριάν πέτυχαν τα τέρματα του Εθνικού.

Ο Άρης νίκησε με 2-0 ως τυπικά φιλοξενούμενος τον Απόλλωνα στο Τσίρειο Στάδιο και πλησιάζει τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Ο Άρης ανέβηκε στους 26 βαθμούς έναντι 28 του Απόλλωνα.

Ο Μπαμπίκα στο 19′ και στο 53′ πέτυχε τα τέρματα που χάρισαν τη νίκη στον Άρη.

Στο ΓΣΠ Ολυμπιακός και ΑΠΟΕΛ εξήλθαν ισόπαλοι 1-1 και πήραν από ένα βαθμό. Στα τελευταία λεπτά διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα με τον Ολυμπιακό να ανοίγει το σκορ με το Μάντζη στο 88′ και τον ΑΠΟΕΛ να ισοφαρίζει με τον Καρώ ένα λεπτό αργότερα.

Ολυμπιακός και ΑΠΟΕΛ ανέβηκαν στους 16 βαθμούς.

Ομόνοια και ΑΕΚ εξήλθαν ισόπαλες 1-1 στο ΓΣΠ σε αγώνα για την 13η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta. Με το βαθμό που πήρε η ΑΕΚ, πέρασε στην πρώτηθέση, ισόβαθμη με τον Απόλλωνα στους 28 βαθμούς ενώ η Ομόνοια ανέβηκε στους 17 βαθμούς, έχοντας και δύο αγώνες λιγότερους.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με το Ραφαήλ Μάμα στο 78′ και η Ομόνοια ισοφάρισε με τον Παπουλή ένα λεπτό αργότερα.

Στον τελευταίο χρονικά αγώνα της αγωνιστικής, η Ανόρθωση νίκησε με 2-0 τη Δόξα από τέρματα των Ντέλετις (38′) και Ουάρντα (55′, πέναλτι). Στο 25′ ο τερματοφύλακας της Δόξας Σισκόφσκι απέκρουσε πέναλτι του Πόποβιτς.

Η Ανόρθωση με τη νίκη της έπιασε στην 6η θέση Ολυμπιακό και ΑΠΟΕΛ (Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ έχουν αγώνα λιγότερο) ενώ η Δόξα έμεινε στη 10η θέση με 11 βαθμούς.