Home ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Σαλαμίνα-ΟΜΟΝΟΙΑ 2-5

Σαλαμίνα-ΟΜΟΝΟΙΑ 2-5

img_6062

Σαφώς καλύτερη από την αντίπαλο της η ΟΜΟΝΟΙΑ κέρδισε με 2-5 τη Νέα Σαλαμίνα και απέσπασε το θερμό χειροκρότημα των περίπου 2000 φίλων της.

Τέλος αγώνα

90′ ΓΚΟΛ 2-5 με πανέμορφη κεφαλιά του Ούκας Γκικίεβιτς, μετά από μπαλιά του Χοσέ

87′ Ωραία μπαλιά του Γκικίεβιτς στο Χοσέ που μπήκε στη περιοχή, τα χάλασε όμως στην τελική.

82′ ΓΚΟΛ 2-4 μετά από ασυνεννοησία του Ζοσέ με την άμυνα

– Εξαιρετική ατμόσφαιρα που θυμίζει πρωτάθλημα με συνθήματα.

79′ ΓΚΟΛ 1-4 με τον Τόνι Τέιλορ! Κλέψιμο του Ασσίς, με την πρώτη στο Τόνι που σκοράρει!

76′ Ωραίο κλέψιμο του Λέο που δίνει στο Γκικίεβιτς, αυτός με την πρώτη βγάζει μόνο το Τέιλορ. Ο επόπτης όμως σηκώνει τη σημαία στην υποδοχή από τον Πολωνό.

– Έχει ρίξει ρυθμό η ΟΜΟΝΟΙΑ με αποτέλεσμα να μην βγαίνει οργανωμένα ψηλά. Στο γήπεδο είναι και ο εκ των βοηθών του Ζόρζε Κόστα, Μιχάλης Σεργίου.

75′ Μακρινό σουτ του Ντιέγο Λεόν, πάνω από τα δοκάρια του Ζοσέ.

– Βελτιωμένη στο δεύτερο ημίχρονο η Νέα Σαλαμίνα, βελτιωμένη όμως και η άμυνα της ΟΜΟΝΟΙΑΣ που αποκρούει χωρίς πρόβλημα τους κινδύνους.

65′ Μπαλιά για τη Σαλαμίνα, καθαρίζει ο Μορέιρα που δέχεται και φάουλ

63′ Γκικίεβιτς αντί του Σκέμπρι

62′ Ευκαιρία μετά από ώρα για τη Σαλαμίνα, με ένα σουτ να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Μορέιρα.

54′ Τετ α τετ του Εφραίμ μετά από πάσα του Τέιλορ, ο Γιώργος δεν μπορεί να νικήσει τον πορτιέρο που αποκρούει με τα πόδια.

53′ Τόνι Τέιλορ αντί του Πλατινί. Ο άσσος από το Πράσινο Ακρωτήρι είχε δεχθεί ένα κτύπημα νωρίτερα, ελπίζουμε να μην είναι σοβαρό.

– Φανταστικός σήμερα ο Σκέμπρι

46’Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου, χωρίς αλλαγές

– Η Σαλαμίνα είναι μακράν ο καλύτερος αντίπαλος που είχαμε εώς τώρα στα φιλικά, η ΟΜΟΝΟΙΑ όμως έχει επιβληθεί πλήρως. Κάποιες στιγμές αδυναμίας στην άμυνα πάντως έχουν παρατηρηθεί.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

44′ Φάουλ του Λέο, στα σώματα.

40′ ΓΚΟΛ 1-3 Καταπληκτικό γκολ του Αντρέ Σκέμπρι. Ο Σκέμπρι έχει αμυντικό και τερματοφύλακα μπροστά του, κρεμμάζει και τους 2 και σκοράρει!

39′ Οφσάιντ ο Εφραίμ που έφευγε απειλητικά

34′ Εκτός φάσης κτύπηματου Ελπιδοφόρου Ηλία στον Πλατινί και πάλι εκτροχιάζεται το πράγμα.

33′ ΓΚΟΛ’ Ο Αντρέ Σκέμπρι κάνει το 1-2! Πάσα του Πλατινί στον Ασσίς, αυτός δίνει έτοιμο γκολ στο Σκέμπρι και 1-2

32′ Σουτ του Λέο, αποκρούεται σε κόρνερ

31′ ΓΚΟΛ Ο Χέλιο Ρόκε ισοφαρίζει σε 1-1 με σουτ από αριστερά μέσα από τη περιοχή.

30′ Γκολ του Σκέμπρι που ακυρώνεται ως οφσάιντ. Καταπληκτική μπαλιά του Λέο στον Εφραίμ που βρίσκει απέναντι τον Πλατινί. Αυτός σεντράρει, ο Σκέμπρι σκοράρει με το κεφάλι όμως το γκολ δεν μετρά.

26′ Τετ α τετ ο Πλατινι, υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ.

21′ Πολύ σκληρό φάουλ στον Πλατινί και ανάβουν τα αίματα.

17′ ΓΚΟΛ Μάρκο Σοάρες και 0-1. Υπέροχη ενέργεια από το Μάρκο, που έκλεψε τη μπάλα, ξεχύθηκε στον αιφνιδιασμό και πλάσαρε ιδανικά!

14′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία από τον Πλατινί. Μοναδικό τετ α τετ, η πλάσα του όμως φεύγει ψηλά άουτ.

10′ Ο Ρόκε ξεφέυγει από το μαρκάρισμα του Χοσέ, ο Σοάρες όμως καλύπτει πριν γίνει επικίνδυνη η κατάσταση.

– Άλλαξαν θέσεις Εφραίμ και Πλατινί

8′ Σουτ του Γιώργου Εφραίμ, μεγάλη απόκρουση από τον τερματοφύλακα. Στην επαναφορά, νέο σουτ του Σοάρες, η μπάλα άουτ.

– Όπως αναμενόταν, στην κορυφή ο Σκέμπρι, δεξιά ο Εφραίμ, αριστερά ο Πλατινί.

2′ Σουτ του Λέο, στα σώματα.

2′ Όμορφη ατομική ενέργεια του Σκέμπρι, η πάσα του όμως για τον Εφραίμ δεν ήταν ιδανική.