Home ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Ανόρθωση-ΟΜΟΝΟΙΑ 3-1

Ανόρθωση-ΟΜΟΝΟΙΑ 3-1

img_5658

Μια κακή ΟΜΟΝΟΙΑ στο Παπαδόπουλος, με παίκτες που παίρνουν κάτω από τη βάση στην εξέταση τους, δέχθηκε την ήττα και ξεκίνησε με το αριστερό τη σεζόν. Παιδαριώδη λάθη στην άμυνα.

The game live is sponsored by PrimeTel

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ 3-1

99′ Κίτρινη στον Κάλβο

-Μέχρι πότε θα πληρώνει τα αμυντικά λάθη η ΟΜΟΝΟΙΑ δεν ξέρουμε!

97′ Τρομερό λάθος του Αλαμπί. Και ο Κολαούτι πετυχαίνει το 3-1, αφού πέρασε και τον Μορέιρα.

96′ Κάλβο στη θέση του Φοφανά

93′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση. Σουτ του Φοφανά, στο δοκάρι, νέα προσπάθεια με τον Κολαούτι με το κεφάλι να σκοράρει από κοντά. Ήταν εντελώς μόνος ο Κολαούτι, δεξιά του Μορέιρα…

Νέα διακοπή λόγω τραυματισμών παικτών της Ανόρθωσης

91′ Σουτ του Γκίκι, έξω

90′ +11 λεπτά λόγω διακοπής

89′ Παίρνει φάουλ ο Πλατινί και ευκαιρία να πιέσουμε για το 2ο γκολ.

88′ Μαζεύει ο Μορέιρα σε αδύναμη σέντρα

85′ ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛ ΓΚΙΚΙ!!!! Πάσα του Νούνο στο Τέιλορ, σέντρα του Αμερικανού από δεξιά και ο Πολωνός στράικερ με το στήθος σκοράρει!

84′ Αλλαγή για Ανόρθωση, ο Γκριγκαλασβίλι στη θέση του Οκκά

83′ Μακρινή πάσα του Λέο στον Γκίκι, δυνατή, πάει στον Βαλβέρδ

82′ Σταματά τον Φοφανά ο Χοσέ εντός περιοχής. Επικίνδυνη φάση.

81′ Ευκαιρία για την ΟΜΟΝΟΙΑ με τον Τέιλορ να σουτάρει στην κλειστή γωνία του Βαλβερδ, με τον Γάλλο τερματοφύλακα να διώχνει δύσκολα

-Δεξιά πήγε ο Τέιλορ, αριστερά ο Πλατινί και επίθεση οι Σκέμπρι και Γκίκι

79′ Κίτρινη στον Γκαρσία για φάουλ στο Λέο

78′ Σοάρες εκτός, Τέιλορ εντός. Ρισκάρει η ΟΜΟΝΟΙΑ

76′ Λάθη επί λαθών στην άμυνα της Ανόρθωσης, προλαβαίνει ο Βαλβέρδ τον Γκικίεβιτς. Πιέστε τους

75′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΟΜΟΝΟΙΑ σουτ του Λέο από το δεύτερο δοκάρι μεγάλι απόκρουση του Βαλβέρδ. Κανείς στο ριμπάουντ, αν και έτρεξε ο Αλαμπί. Ζήτησαν πέναλτι οι παίκτες της ΟΜΟΝΟΙΑΣ στην προσπάθεια του Ράσκο, δύσκολη φάση όμως.

75΄Μετά από ώρα μπροστά η ΟΜΟΝΟΙΑ κερδίζει κόρνερ με το Πλατινί. Εκτελεί ο ίδιος άσχημα

72′ Και νέο αχρείαστο φάουλ του Χοσέ στο Φοφανά. Με την πλάτη, στο κόρνερ, κερδίζει φάουλ. Εκτελεί ο Γκαρσία άουτ

69′ Φάουλ του Οχαγιόν άουτ. Ζητείται αντίδραση

– 3 με 4 φορές η Ανόρθωση εκτέλεσε κόρνερ, η άμυνα έδιωξε και στη απόκτουση δεν ήταν κανείς…

67′ Νέο αχρείαστο φάουλ αυτή τη φορά από τον Πάτινί. Έχει κτυπήσει ο Αντράντε

– Η ΟΜΟΝΟΙΑ δεν είναι καλή σήμερα, όχι ότι η Ανόρθωση πετάει, αλλά πατάει καλύτερα στο γήπεδο. Πρέπει να αντιδράσουμε επειγόντως.

62′ ΓΚΟΛ 1-0 για την Ανόρθωση με μακρινό σουτ του Τζέισον Δημητρίου. Ακούμπησε τη μπάλα ο Μορέιρα, το λάθος όμως ήταν ο κενός χώρος μπροστά του

60′ Φάουλ για την Ανόρθωση σε πολύ καλό σημείο. Αχρείαστο και πάλι από το Θερβέρα. Γκαρσία εκτελεί Μορέιρα αποκρούει

58′ Στο έδαφος κτυπημένος ο Αλαμπί, ο Γκαρσία δεν βγάζει τη μπάλα άουτ και επιτίθεται, έντονες συζητήσεις μεταξύ των παικτών μετά τη φάση

56′ Κάνει απόπειρα να κλωτσήσει τον Λέο ο Κολαούτι, δέχεται έντονες συστάσεις.

55΄Ευκαιρία για την ΟΜΟΝΟΙΑ, ο Ασσίς σουτάρει από το πέναλτι, η μπάλα κτυπάει στον Αβραάμ

53′ Πολύ ωραία ο Γκικίεβιτς στον Ασσίς, που πλάγια μπαίνει στη περιοχή όμως καθυστερεί και δεν βγαίνει φάση

50′ Κίτρινη στον Άντιτς που πριν τη διακοπή είχε κάνει σκληρό φάουλ στον Γκίκι. Ξανάρχισε το ματς.

– Διακοπή στον αγώνα από τους οπαδούς της Ανόρθωσης. Στα αποδυτήρια οι διαιτητές. Προειδοποίηση από τα μεγάφωνα, αν επαναληφθεί, οριστική διακοπή.

46′ Έναρξη ημιχρόνου

– Με αλλαγή θα ξεκινήσει η ΟΜΟΝΟΙΑ. Ο Εφραίμ έχει πρόβλημα τραυματισμού και τη θέση του παίρνει ο Γκικίεβιτς. Παίρνει όγκο η επίθεση μας και ελπίζουμε να το εκμεταλλευτεί. Μεγάλη πάντως η απώλεια του κορυφαίου Κύπριου στο πρωτάθλημα.

Τέλος ημιχρόνου: Σχετικά καλό το παιχνίδι, με φάσεις και για τους δύο. Με καλά και με κακά διαστήματα η ΟΜΟΝΟΙΑ, ενώ οι πιο μεγάλες φάσεις ήρθαν από τον αντίπαλο.

44′ Αχρείαστο φάουλ του Χοσέ στο Φοφανά, φάουλ σε καλό σημείο για την Ανόρθωση. Απομακρύνει ο Αλαμπί την εκτέλεση, αλλά αυτά τα φάουλ πρέπει να αποφεύγονται

43′ Μπαίνει ξανά στη περιοχή η ΟΜΟΝΟΙΑ, αλλά χωρίς να κάνει τελική προσπάθεια

40′ Σουτ του Σκάρα, άουτ

39′ Δολοφονικό φάουλ από το τσεκούρι των κυπριακών γηπέδων Αλέξα. Με τις τάπες στον αστράγαλο, παίρνει κίτρινη παίρνει και συστάσεις.

38′ Κίτρινη στον Κολαούτι που υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ αλλά συνέχισε τη φάση. Φαίνεται στην ίδια ευθεία, δύσκολη φάση, έτσι κι αλλιώς όμως σούταρε τη μπάλα στα Λειβάδια.

37′ Κίτρινη στο Λεάντρο για φάουλ στον Οκκά. Λανθασμένη κατά την άποψη μας.

31′ Ο Ασσίς μπαίνει πανέμορφα στη περιοχή και τσαρτζάρεται από τον Άντιτς. Παίρνει κάρτα ο Νούνο για θέατρο. Πέναλτι δεν ήταν, έχουμε όμως την εντύπωση πως θα μπορούσε να αποφύγει τη κάρτα ο Αναστασίου. Αν στεκόταν στα πόδια του πάντως ο Νούνο, υπήρχαν εξαιρετικές προϋποθέσεις.

30′ Σουτ του Κολαούτι άουτ

29′ Χάνεται φάση με προϋπθέσεις. Εφραίμ δοκιμάζει να δώσει στο μόνο Σκέμπρι, η πάσα όμως δεν είναι καλή. Ο Μαλτέζος τελικά στρώνει στον Ασσίς που σουτάρει άουτ

– Ο Φοφανά στο 1-1 με το Χοσέ δημιουργεί κινδύνους

27′ Νέα ευκαιρία με ίδιους πρωταγωνιστές. Πλατινί στον Εφραίμ που δοκιμάζει το γυριστό, παίκτης της Ανόρθωσης όμως τον εμποδίζει από το να πιάσει καλό σουτ

26′ Μεγάλη φάση για την ΟΜΟΝΟΙΑ. Πλατινί τη σέντρα, ο Εφραίμ μπαίνει στη πορεία της φάσης, η μπάλα κτυπάει στο Τζέισον και φεύγει μόλις άουτ.

– Δεν είναι καλή η ΟΜΟΝΟΙΑ στα τελευταία 10 λεπτά και η Ανόρθωση ελέγχει το παιχνίδι. Πρέπει να ανεβούμε και αμέσως.

23΄Νέα ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Οκκάς ξεμαρκάριστο σουτ άουτ

22′ Φοφανά κάνει προσποιείσεις και σουτ, ο Μορέιρα με τα πόδια σε κόρνερ

18′ Αναπτύχθηκε ωραία η ΟΜΟΝΟΙΑ, μπήκε εύκολα στη περιοχή της Ανόρθωσης, αλλά δεν έφτιαξε μεγάλη φάση

14΄ Φάουλ του Πλατινί, στον Τζέισον, ο Αναστασίου μένει ξανά στις παρατηρήσεις.

13′ Φάουλ με κομπίνα, Λέο στον Χοσέ Θερβέρα που σουτάρει, η μπάλα κτυπάει σε σώματα

9′ Ευκαιρία για την ΟΜΟΝΟΙΑ, Σοάρες το φάουλ, κεφαλιά του Ζοάο Πάουλο στο κέντρο της άμυνας, η μπάλα άουτ

– Συνεχή φάουλ από τους ακραίους της Ανόρθωσης

7′ Πολύ ωραίοι συνδυασμοί Ασσίς και Σκέμπρι, η πάσα του Νούνο αποκρούεται σε κόρνερ

5′ Πολύ σκληρό φάουλ του Οκκά στο Σκάρα. Του χαρίζεται ο Αναστασίου και υποδεικνύει πως είναι η τελευταία παρατήρηση.

4΄Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση, ο Μορέιρα αποκρούει σωτήρια τη πάσα του Κολαούτι στον ξεμαρκάριστο Φοφανά.

2′ Διαμαρτύρεται για ένα κόρνερ ο Σκέμπρι, δείχνει άουτ ο βοηθός.

– Εφραίμ αριστερά, Πλατινί δεξιά. Για την Ανόρθωση Μάκος και Άντιτς στο κέντρο της άμυνας.

1′ Κόρνερ για την ΟΜΟΝΟΙΑ στα 12 δευτεόλεπτα. Μαζεύει ο Βαλβέρδ

1′ Έναρξη αγώνα

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Βαλβέρδ, Άντιτς, Αβραάμ, Αλέξα, Τζέισον, Μάκος, Οχαγιόν, Γκαρσία, Οκκάς, Φοφανά, Κολαούτι

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μορέιρα, Χοσέ, Σκάρα, Αντράντε, Αλαμπί, Σοάρες, Λέο, Ασσίς, Πλατινί, Εφραίμ, Σκέμπρι

Στον πάγκο: Μπρουκς, Κυριάκου, Σερφά, Αγκουιάρ, Μαργκάσα, Γκικίεβιτς, Τέιλορ

Διαιτητής: Γ.Αναστασίου (Αθ.Ιωάννου-Χ.Γεωργίου / 4ος Μούσκος)

Pregame:

Στο γήπεδο οι δυο ομάδες. Όλα έτοιμα.

Εικόνες εκτός «εξοχικού»

Α.Δημητρίου: “Όλοι προσδοκούμε η χρονιά να είναι η καλύτερη δυνατή. Η αρχή είναι δύσκολη. Δύσκολη ομάδα και έδρα. Είναι ντέρμπι και όλα τα αποτέλεσμα είναι πιθανά. Νιώθουμε ότι έχουμε προετοιμαστεί κατάλληλα, είμαστε έτοιμοι για το διπλό. Θέλουμε να ξεκινήσουμε νικηφόρα και μαζί με τον κόσμο να φθάσουμε στην κατάκτηση του τίτλου. Ο κόσμος είναι ξανά παρών, του υποσχόμαστε ότι θα κάνουμε το καλύτερο έτσι ώστε τον Μάη να είμαστε πρωταθλητές”.

18:30 Στο γήπεδο οι παίκτες. Παλμός στις κερκίδες

-Έκπληξη με Τζέισον Δημητρίου από τον Κόστα! Άντιτς-Αλέξα στο κέντρο της άμυνας, μάλλον απαντάει με αυτό το τρόπο στη ταχύτητα του Σκέμπρι.

18:20 Αρκετός κόσμος της ομάδας μας βρίσκεται ακόμα εκτός σταδίου. Οι παίκτες έκαναν ήδη την πρώτη τους βόλτα και σε λίγα λεπτά βγαίνουν για προθέρμανση

image

image

image

-Τον Αντρέ Σκέμπρι επιλέγει για την κορυφή της επίθεσης ο Τόνι Σαβέφσκι και επιβεβαιώνει έτσι τα σενάρια της ενδεκάδας. Δεξιά και αριστερά του ο Μαλτέζος φορ θα έχει τους Εφραίμ και Πλατινί, και πίσω του το Νούνο Ασσίς. Πιο πίσω Λέο και Σοάρες με την άμυνα να αποτελείται από τους Σκάρα, Ζοάο Πάουλο, Αλαμπί και Χοσέ.