Home SPORTS NEWS Το απόλυτο η Ντόρτμουντ (videos)

Το απόλυτο η Ντόρτμουντ (videos)

Η Ντόρτμουντ διατήρησε το αήττητο της, καθώς επικράτησε και την Άιντραχτ στην Φρανκφούρτη με 2-1, σημειώνοντας την τέταρτη νίκη της σε τέσσερις αγώνες.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Χένριχ Μχιταριάν, ο οποίος σημείωσε και τα δύο τέρμα της ομάδας του. Το σκορ άνοιξαν οι Βεστφαλοί με τον Αρμένιο επιθετικό στο 10ο λεπτό, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Κάντλετς στο 36′. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μχιταριάν, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 56′. Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος πέρασε στον αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο, αντικαθιστώντας τον Χούμελς.

ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗ: Τραπ, Σρεκ, Σαμπράνο, Άντερσον, Τζακπά (66′ Οσίπκα), Ρους, Φλουμ (71′ Σβέγκλερ), Άιγκνερ, Ινούι (83′ Χοσέλου), Ρόζενταλ, Κάντλετς.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Βάιντενφελερ, Γκρόσκροϊτς, Σούμποτιτς, Χούμελς (46′ Παπασταθόπουλος), Σμέλτσερ, Σβεν Μπέντερ, Νουρί Σαχίν, Μπλαστσικόβσκι (71′ Ομπαμεγιάνγκ), Μχιταριάν, Ρόις (86′ Κελ), Λεβαντόβσκι.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

Τρίτη
Φράιμπουργκ – Μπάγερν 1-1 (86′ Χέφλερ / 33′ Σατσίρι)

Σάββατο
Γκλάντμπαχ – Βέρντερ 4-1 (36′ Αράνγκο, 53′ Ραφαέλ, 74′ Κρούζε, 85′ Χέρμαν / 69′ αυτ. Νόρντβαϊτ)
Ανόβερο – Μάιντς 4-1 (31′ Μαμ Μπιράμ Ντιούφ, 37′ Σόμπιεχ, 80′ Για Κονάν, 82′ Πριμπ / 12′ Νίκολαϊ Μίλερ)
Βόλφσμπουργκ – Χέρτα 2-0 (42′ Όλιτς, 45’+2 πέν. Ντιέγκο)
Νυρεμβέργη – Άουγκσμπουργκ 0-0
Αμβούργο – Μπράουνσβαϊγκ 4-0 (7′ Φαν ντερ Φάαρτ, 17′ Ζουά, 80′ και 91′ Τσαλχάνογλου)
Σάλκε – Λεβερκούζεν 2-0 (30′ Χέγκερ, 83′ πέν. Φαρφάν)

Κυριακή
Στουτγκάρδη – Χόφενχαϊμ 6-2 (12′ Ρίντιγκερ, 19′, 47′ και 63′ Ιμπίσεβιτς, 28′ και 55′ Μαξίμ / 26′ Φόλαντ, 87′ Φιρμίνο)
Φρανκφούρτη – Ντόρτμουντ 1-2 (36′ Κάντλετς / 10′ και 56′ Μχιταριάν)