Home SPORTS NEWS Εσπανιόλ για… σαλόνια! (video)

Εσπανιόλ για… σαλόνια! (video)

Τον “καλπασμό” της στο φετινό πρωτάθλημα της Πριμέρα Ντιβιζιόν συνέχισε η Εσπανιόλ. Η ομάδα της Βαρκελώνης επικράτησε εντός έδρας της Αθλέτικ Μπιλμπάο με 3-2 στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία της 5ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος.

Σ’ ένα συναρπαστικό ματς από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό, η ομάδα του Χαβιέ Αγκίρε ευτύχησε να προηγηθεί με τον Βίκτορ Σάντσεθ στο 24′. Όμως, ένα λεπτό πριν από τη συμπλήρωση των 45′ οι Βάσκοι συνεργάστηκαν άψογα και ο Ντε Μάρκος με πλασέ “έγραψε” το 1-1, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν με διάθεση να “καθαρίσουν” το ματς και στο 49′ ο Σάντσεθ και πάλι έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του. Τη νίκη της Εσπανιόλ “σφράγισε” στο 66′ Σέρχιο Γκαρθία και το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 3-2 με την εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Γκόμεζ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 20/09

Οσασούνα-Έλτσε 2-1 (16’ Αρμεντέρος, 48’ Ριέρα – 88’ πεν. Αλμπακάρ)

Σάββατο 21/09

Ρεάλ Σοσιεδάδ-Μάλαγα 0-0
Αλμερία-Λεβάντε 2-2 (45+3′ Βερχά, 51′ Σούσο – 55′ πεν. Ελ Ζαρ, 60′ Ντιόπ)
Ράγιο Βαγεκάνο-Μπαρτσελόνα 0-4 (33’, 47’, 72’ Πέδρο, 79’ Φάμπρεγας)
Βαγιαδολίδ-Ατλέτικο Μαδρίτης 0-2 (56′ Ραούλ Γκαρσία, 72′ Ντιέγκο Κόστα)

Κυριακή 22/09

Μπέτις-Γρανάδα 0-0
Θέλτα-βιγιαρεάλ 0-0
Ρεάλ Μαδρίτης-Χετάφε 4-1 (19’ Πέπε, 34’, 90’ πεν. Ρονάλντο, 59’ Ίσκο – 5’ Λαφίτα)
Βαλένθια-Σεβίλλη 3-1 (32′, 73′ Ζόνας, 82′ Βίκτορ Ρουίθ – 52′ Γκαμεϊρό)

Δευτέρα 23/09

Εσπανιόλ-Μπιλμπάο 3-2 (24′, 49′ Σάντσεθ, 66′ Σέρχιο Γκαρθία-43′ Ντε Μάρκος, 92′ Γκόμεθ)