Home ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Πέρασε από το Παφιακό η Ανόρθωση (videos)

Πέρασε από το Παφιακό η Ανόρθωση (videos)

Νίκησε στο Παφιακό την ΑΕΚ Κουκλιών με 5-1 , έκανε τις νίκες της στο Πρωτάθλημα τέσσερεις και με 12 βαθμούς, ισοβαθμεί στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με τον Ερμή.

Ο αγώνας κρίθηκε από το πρώτο ημίχρονο, με την Ανόρθωση να παίρνει προβάδισμα με 4-1.

Ο Νταν Αλέξα με σουτ μέσα από την περιοχή, άνοιξε το σκορ για την Ανόρθωση στο 8ο λεπτό και τρία λεπτά μετά, στο 11′, ο Κολαούτι με κοντινό πλασέ πέτυχε το δεύτερο τέρμα της ομάδας του.

Η ΑΕΚ Κουκλιών προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι και μείωσε στο 15′ με τον Σταμπόλζιεφ, όμως στο 29′ ο Αλέξα με το δεύτερο του προσωπικό γκόλ πέτυχε το 1-3 για την Ανόρθωση.

Στο 41′ ο Κάλβο με πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Φοφανά, πέτυχε το 1-4 για να διαμορφώσει το τελικό 1-5 ο Κολαούτι με πλασέ, φτάνοντας τα επτά τέρματα στο Πρωτάθλημα.

ΑΕΚ Κουκλιών: Καϊρίνος, Μπάνο, Πίτσιλλος, Ακόστα (46′ Αράμπα), Μακρής, Γκόμες, Βέσλεμ (54′ Σίλβα), Σταμπόλζιεφ, Ντε Μπρούνο (66′ Πακταλιάς), Βράντζικαν.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Βαλβέρδ, Ζόρζε, Δημητρίου, Παβίσεβτις (71′ Οχαγιόν), Άντιτς, Μάκος, Αλέξα, Κάλβο (83′ Αδ. Ανδρέου), Γκριγκαλασβίλι, Φοφανά (68′ Αβραάμ), Κολαούτι.

Η Σαλαμίνα 1-0 την Ένωση στο Παραλίμνι

Η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε σήμερα με 1-0 στο “Τάσος Μάρκου” την Ένωση και έφτασε στους τρεις βαθμούς, αφήνοντας ταυτόχρονα την αντίπαλη ομάδα στους -3 και στην προτελευταία θέση.

Η σημερινή ήταν η δεύτερη φετινή επιτυχία για τη Νέα Σαλαμίνα και η πέμπτη ήττα για την Ένωση σε ισάριθμους αγώνες.

Το γκολ του Ρόκε στο 16′ με σουτ μέσα από την περιοχή αποδείχτηκε αρκετό και έδωσε τη σημαντική νίκη για τη Νέα Σαλαμίνα.

Στο 83′ αποβλήθηκε ο Τόλιμιρ με δεύτερη κίτρινη κάρτα και η Ένωση τελείωσε τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές.

ΕΝΠ: Μάστρου, Κουμάσης (79′ Ζανέττος), Αγκούλο (46′ Γουίλιαμ), Τόφας, Τόλιμιρ, Γκάβριτς, Κωνσταντίνου, Κατσιάνα, Λόπες (85′ Πιερέττης), Σμετάνα, Γκαλ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Σέτκους, Ρόκε (75′ Τζούρτζουριτς), Μιντίκκης, Λεόν, Βαττής (80′ Λαλίν), Ταραλίδης, Εντιαγέ, Ψιανός, Μοντέιρο, Ντοπρασίνοβιτς, Σκβορτς.