Home SPORTS NEWS «Κυρία»… από ατσάλι! (video)

«Κυρία»… από ατσάλι! (video)

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις από το 25ο δευτερόλεπτο, η Γιουβέντους κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση κόντρα στη Μίλαν και να πάρει τη νίκη με 3-2 στο μεγάλο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής του Καμπιονάτο.

Οι “ροσονέρι” κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Μουντάρι όμως η απάντηση των ποδοσφαιριστών του Αντόνιο Κόντε ήταν άμεση. Στο 15′ ο Αντρέα Πίρλο ανέλαβε την εκτέλεση ενός φάουλ λίγα μέτρα έξω από την περιοχή του Αμπιάτι και με αριστοτεχνικό τρόπο έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-1.

Η υπεροχή της “Γηραιάς Κυρίας” ήταν εμφανής στον αγωνιστικό χώρο την ώρα που η Μίλαν περιορίστηκε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα σε παθητικό ρόλο. Στο 67′ ο Κόντε πέρασε στο ματς τον Σεμπάστιαν Τζιοβίνκο και μόλις δύο λεπτά αργότερα ο βραχύσωμος Ιταλός επιθετικός δικαίωσε τον προπονητή του ‘γράφοντας” το 2-1 για τους γηπεδούχους.

Στο 74′ ήρθε η αποβολή του Φιλίπ Μεξές με δύο κίτρινες κάρτες αρχικά για φάουλ έξω από την περιοχή και στη συνέχεια για κάποια “γαλλικά” προς τον διαιτητή του αγώνα. Και στο ίδιο λεπτό οι “μπιανκονέρι” πέτυχαν και τρίτο γκολ. Ο Πίρλο εκτέλεσε και πάλι το φάουλ, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Αμπιάτι και στην εξέλιξη της φάσης ο Τζόρτζιο Κιελίνι με έξυπνη προβολή αύξησε τον δείκτη του σκορ για την ομάδα του.

Η “Γιούβε” επαναπαύτηκε στα τελευταία λεπτά και στο 90’ ο Πογκμπά έκανε λάθος έξω από την περιοχή, ο Μουντάρι επωφελήθηκε, έπιασε το δυνατό σουτ και αφού η μπάλα κόντραρε στον Μπαρτζάλι κατέληξε στα δίκτυα του Μπουφόν για το 3-2, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Με αυτή τη νίκη οι πρωταθλητές Ιταλίας έφτασαν στους 19 βαθμούς, δύο λιγότερους από την πρωτοπόρο Ρόμα.

Στο άλλο ματς της βραδιάς, Λάτσιο και Φιορεντίνα έμειναν στο 0-0.

Το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής:

Σάββατο 5/10
Κιέβο-Αταλάντα 0-1 (16’ Μοράλεζ)
Ίντερ-Ρόμα 0-3 (18’, 40’ πεν. Τότι, 44’ Φλορέντζι)

Κυριακή 6/10
Πάρμα-Σασουόλο 3-1 (33’ Παλαντίνο, 70’ Ρόσι, 76’ Κασάνο- 45+6’ πεν. Μπεράρντι)
Μπολόνια-Βερόνα 1-4 (52’ πεν. Ντιαμάντι-22’ Κακιατόρε, 29’ Ιτούρμπε, 56’ Τόνι, 90+2′ Τζορτζίνιο)
Κατάνια-Τζένοα 1-1 (59’ Μπαριέντος- 87’ αυτ. Λεγκροτάλιε)
Νάπολι-Λιβόρνο 4-0 (3’ Πάντεφ, 26’ Ινλέρ, 54’ Καγεχόν, 83’ Χάμσικ)
Σαμπντόρια-Τορίνο 2-2 (41’ Σανσόνε, 90+4’ πεν. Έντερ- 66’ Ιμόμπιλε, 76’ πεν. Τσέρκι)
Ουντινέζε-Κάλιαρι 2-0 (33’ Ντανίλο, 53’ Ντι Νατάλε)
Γιουβέντους-Μίλαν 3-2
Λάτσιο-Φιορεντίνα 0-0