Home SPORTS NEWS Στα μπαράζ η Ουρουγουάη (video)

Στα μπαράζ η Ουρουγουάη (video)

H Ουρουγουάη έκανε το… καθήκον της και νίκησε την Αργεντινή με 3-2 στο Σεντενάριο, ωστόσο θα πρέπει να περάσει από αγώνες μπαράζ για να τσεκάρει το εισιτήριο για τη Βραζιλία. Συγκεκριμένα η ομάδα του Ταμπάρες θα βρεθεί αντιμέτωπη τον ερχόμενο μήνα με την Ιορδανία.

Στο ντέρμπι της τελευταίας αγωνιστικής του ομίλου της Νοτιοαμερικάνικης ζώνης, η Σελέστε μπήκε μπροστά στο σκορ με τον Κριστιάν Ροντρίγκες στο 6. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση και με τον Μάξι Ροντρίγκες ισοφάρισαν στο 15. Το πρώτο ημίχρονο ήταν χορταστικό και οι δύο ομάδες πέτυχαν ακόμα ένα τέρμα. Οι γηπεδούχοι με τον Σουάρες στο 34 και οι Αργεντινοί με τον Μάξι και πάλι για το 2-2. Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Καβάνι έβαλε για τρίτη (και φαρμακερή) την ομάδα του σε θέση οδηγού, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Οι… θεωρίες συνομωσίας για ισοπαλία στο παιχνίδι της Χιλής με το Εκουαδόρ δεν πραγματοποιήθηκαν. Η Χιλή απέδειξε ότι βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση και έφυγε νικήτρια με 2-1 με γκολ των Σάντσες και Μεδέλ, προσπερνώντας τους αντιπάλους τους στην 3η θέση του ομίλου.

Όσον αφορά στην Κολομβία, αν και έπαιζε από το 32′ με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Φρέντι Γκουαρίν, νίκησε 2-1 στην Παραγουάη, κάνοντας μάλιστα ανατροπή με δύο γκολ του Μάριο Γέπες.

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:

Τρίτη
Ουρουγουάη – Αργεντινή 3-2 (6′ Κριστιάν Ροντρίγκες, 34′ πέν. Λουίς Σουάρες, 49′ Καβάνι / 15′ και 41′ Μάξι Ροντρίγκες)
Παραγουάη – Κολομβία 1-2 (8′ Ρόχας / 38′ και 57′ Γέπες)
Χιλή – Εκουαδόρ 2-1 (35′ Αλέξις Σάντσες, 38′ Μεντέλ / 66′ Καϊσέδο)
Περού – Βολιβία 1-1 (19′ Γιοτούν / 45′ Μπεχαράνο)