Home SPORTS NEWS «Τεσσάρα» η Λίβερπουλ, ανατροπή η Γιουνάιτεντ (videos)

«Τεσσάρα» η Λίβερπουλ, ανατροπή η Γιουνάιτεντ (videos)

Λίγο μετά τη νέα νίκη της Άρσεναλ (2-0 εκτός την Κρίσταλ Πάλας), με τους «κανονιέρηδες» να παραμένουν στην κορυφή, η Λίβερπουλ θριάμβευσε με 4-1 της Γουέστ Μπρομ με χατ-τρικ του Σουάρες και οι «κόκκινοι» παρέμειναν στη 2η θέση και στο -2 από την κορυφή! Με… ανατροπή και «λυτρωτή τον Ερνάντες, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε 3-2 την Στόουκ, έμειναν στο 0-0 Νόριτς-Κάρντιφ!

Στον αγώνα της Λίβερπουλ ο Σουάρες σκόραρε στο 12’, στο 17’ και στο 55’, κάνοντας το 3-0. Ο Μόρισον μείωσε σε 3-1 με πέναλτι στο 66. Ο Στάριτζ στο 77’ διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Στο «Ολντ Τράφορντ», με δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά, οι «κόκκινοι διάβολοι» έφτασαν στη νίκη με τον «Τσιτσαρίτο» να πετυχαίνει το τρίτο, που πανηγυρίστηκε έξαλλα…
Στο 4’ ο Κράους άνοιξε το σκορ για την Στόουκ. Η Γιουνάιτεντ ισοφάρισε σε 1-1 στο 43’ με τον Φαν Πέρσι ενώ στο 45’ η φιλοξενούμενη πήρε ξανά προβάδισμα με τον Αρναούτοβιτς
Στο δεύτερο ημίχρονο η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πίεσε, αλλά τα γκολ ήρθαν προς το τέλος. Στο 78’ ο Ρούνεϊισοφάρισε σε 2-2 και στο 80’ ο Ερνάντες διαμόρφωσδε το τελικό 3-2…

Η Έβερτον επικράτησε 2-0 της Άστον Βίλα στο «Βίλα Παρκ», με τον Κέβιν Μιραλάς να είναι βασικός και να γίνεται αλλαγή στο 90’ (μπήκε στη θέση του ο Τζέραρντ Ντέουλοφέου). Για τους «χωριάτες» έχασε πάντως πέναλτι ο Μπεντέκε στο 8’ για να κάνει το 1-0. Νόριτς και Κάρντιφ έμειναν στο 0-0.

Αναλυτικά για την 9ης αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ έχουμε:
Σάββατο
Κρίσταλ Πάλας – Άρσεναλ 0-2 (47′ πέν. Αρτέτα, 87′ Ζιρού)
Νόριτς – Κάρντιφ 0-0
Άστον Βίλα – Έβερτον 0-2 (68′ Λουκακού, 81′ Όσμαν)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Στόουκ 3-2 (43′ Φαν Πέρσι, 78′ Ρούνεϊ, 80′ Χαβιέρ Ερνάντες / 4′ Κράουτς, 45′ Αρναούτοβιτς)
Λίβερπουλ – Γουέστ Μπρομ 4-1 (12′, 17′, 55′ Λουίς Σουάρες, 77′ Στάριτζ / 66′ πέν. Τζέιμς Μόρισον)
Σαουθάμπτον – Φούλαμ (19:30)