Home SPORTS NEWS «Νόμος» η νίκη της Λυών στο «Ζοφρουά Γκισάρ» (videos)

«Νόμος» η νίκη της Λυών στο «Ζοφρουά Γκισάρ» (videos)

Μεγάλη νίκη στην έδρα της Σεντ Ετιέν, εκεί όπου η Λυών έχει να χάσει από την περίοδο 1993/94, πέτυχαν οι «λιονέ» με 2-1 με γκολ του Μπριάντ στο 90’+3 για την 13η αγωνιστική του Σαμπιονά. Στο μεγάλο ντέρμπι που έγινε στο «Ζοφρουά Γκισάρ», η φιλοξενούμενη δεν ήταν καλύτερη, αλλά πήρε σπουδαίο αποτέλεσμα, την δεύτερη συνεχόμενη νίκη και έτσι έπιασε την αντίπαλο της στους 18 βαθμούς..

Η γηπεδούχος (στα τρία τελευταία παιχνίδια έχει δυο βαθμούς) ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης , αλλά βρέθηκαν πίσω στο σκορ με τον Λακαζέτ στο 49’. Μετά το 60’ οι «στεφανουά» με τις αλλαγές που έγιναν, παρουσιάστηκε πιο επιθετικοί και στο 65’ ο Χαμαμού εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση στην άμυνα της Λιόν και ισοφάρισε με 1-1 με ωραίο γυριστό σουτ. Τελικά, τη μεγάλη νίκη στη Λυών έδωσε ο Μπριάντ με κεφαλιά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.
Να αναφέρουμε πως η Λιόν αγωνίστηκε για πρώτη φορά χωρίς τη βοήθεια των οπαδών της σε εκτός έδρας ντέρμπι απέναντι στη Σεντ Ετιέν από το 1956, λόγω απαγόρευσης από την αστυνομία για την αποφυγή επεισοδίων.