Home SPORTS NEWS «Σφαλιάρα» για Σεντ Ετιέν, παλικαρίσιο «διπλό» η Μπορντό

«Σφαλιάρα» για Σεντ Ετιέν, παλικαρίσιο «διπλό» η Μπορντό

Την ευκαιρία να πλασαριστεί στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας έχασε η Σεντ Ετιέν. Οι “στεφανουά” ηττήθηκαν εκτός έδρας από την Ρεν με το “βαρύ” 3-1 και παρέμειναν στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 33′ ο Ρομέρο και στο 55′ ο Αλεσαντρίνι έκανε το 2-0. Τον δείκτη του σκορ ανέβασε στο 68′ και πάλι ο Ρομέρο με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν το γκολ της τιμής στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Έρντινγκ.

Παρά το γεγονός ότι αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο από τον 54′ λόγω της αποβολής του Ορμπάν με δεύτερη κίτρινη κάρτα, η Μπορντό “απέδρασε” με σπουδαίο “διπλό” από την έδρας της Γκινγκάμπ με 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο 26′ ο Φομπέρ. Με αυτή τη νίκη οι Γιρονδίνοι “σκαρφάλωσαν” στην 6η θέση με 24 βαθμούς προσπερνώντας έτσι τους αποψινούς αντιπάλους τους.

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ντέρμπι της Κορσικής μεταξύ της Αζαξιό και της Μπαστιά. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 9′ με τον Ρασπεντίνο όμως στο 82′ ο Εντουάρντο ισοφάρισε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε η Λοριάν σε ένα επεισοδιακό ματς στην έδρα της Μονπελιέ. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Μπαρτέλμε στο 48′ και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αμπουμπακάρ “έγραψε” με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι το 2-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ. Στη φάση του πέναλτι της Λοριάν αποβλήθηκαν οι Χίλτον και Ελ Καουτάρι από πλευράς Μονπελιέ για διαμαρτυρία.

Εύκολο βράδυ η Ρεμς στην έδρα της Σοσό, της οποίας και επικράτησε με 2-0. Γκλομπάρντ στο 16′ και Ονιάνγκουε στο 87′ τα γκολ για τη Ρεμς.