Home SPORTS NEWS Ισοπαλία στο Μιλάνο, στο +5 η Γιουβέντους (video)

Ισοπαλία στο Μιλάνο, στο +5 η Γιουβέντους (video)

Καμία από τις Μίλαν και Ρόμα δεν έμεινε ικανοποιημένη από το τελικό 2-2 στο «Σαν Σίρο» για την 16η αγωνιστική του καμπινάτο, με τους «ροσονέρι» να μένουν μακριά από τις πρώτες θέσεις, ενώ οι «τζιαλορόσι» είναι πλέον στο -5 από την κορυφή και τη Γιουβέντους! Οι δυο ομάδες πάλεψαν με όλες τις δυνάμεις τους για τη νίκη, και το παιχνίδι είχε και νεύρα, ένταση, δυνατές μονομαχίες… Η Ρόμα προηγήθηκε μάλιστα δυο φορές, αλλά δεν κράτησε τη νίκη! Στα αρνητικά του αγώνα ο τραυματισμός του Εμάνουελσον στο 89’ που σόκαρε όλο το γήπεδο. Ο Ολλανδός συγκρούστηκε με τον Γκαμπριέλ και χρειάστηκε να βγει με φορείο και να έχει μάσκα οξυγόνου.

Η Ρόμα μπορεί να έμεινε αήττητη (11-5-0), αλλά στα 6 τελευταία της έφερε την 5η ισοπαλία. Η Μίλαν δεν έχασε για 5ο αγώνα (1-4-0), και με απολογισμό 4-7-5, έχει 19 βαθμούς και στο -9 από την 6η θέση!

Η Ρόμα ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε με τον Ντέστρο στο 13’. Η Μίλαν ισοφάρισε με τον Σαπάτα στο 30’. Στο 57’ η Ρόμα προηγήθηκε με πέναλτι του Στρόουμαν. Την παράβαση έκανε ο Γκαμπριέλ (μπήκε στη θέση του Αμπιάτι στο ημίχρονο), ο οποίος ανέτρεψε τον Ζερβίνιο. Στη συνέχεια η Ρόμα έδωσε χώρο στη Μίλαν και έπαιξε με αντεπιθέσεις. Είχε τελικές να… τελειώσει στον αγώνα, δεν τον έκανε και το… πλήρωσε! Στο 76’ ισοφάρισε ο Μούνταρι με σουτ μέσα από την περιοχή, μετά από στρώσιμο του Μπαλοτέλι, σε πάσα του Κακά. Στη συνέχεια «ροσονέρι» πίεσαν για την ολική ανατροπή, έχασαν και μία πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Μπαλοτέλι στο 90’+3, αλλά το ματς… έμεινε στο 2-2!

Οι συνθέσεις
ΜΙΛΑΝ: Αμπιάτι (46′ Γκαμπριέλ), Ντε Σίλιο, Σαπάτα, Μπονέρα, Εμάνουελσον (86′ Ζακάρντο), Νάιτζελ ντε Γιόνγκ, Πόλι (66′ Μάτρι), Μουντάρι, Μοντολίβο, Κακά, Μπαλοτέλι.
ΡΟΜΑ: Ντε Σάνκτις, Μάικον, Μπενατιά, Καστάν (44′ Μπουρντίσο), Ντοντό, Ντε Ρόσι, Μπράντλεϊ, Στρόουτμαν, Λιάιτς, Ζερβινιό, Ντέστρο (64′ Τότι).