Home TOP NEWS Θρίλερ στο Δάλι και μεγάλη νίκη για τα κορίτσια της ΟΜΟΝΟΙΑΣ!

Θρίλερ στο Δάλι και μεγάλη νίκη για τα κορίτσια της ΟΜΟΝΟΙΑΣ!

Με εντυπωσιακό τρόπο άρχισε το 19ο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Β Κατηγορίας Γυναικών. Την Τετάρτη 16 Οκτωβρίου 2024 πραγματοποιήθηκε πρεμιέρα στο πρωτάθλημα της Β1 όπου τρεις από τους τέσσερεις αγώνες έληξαν με 3-2 σετ.

Στο Λύκειο Ιδαλίου η ΟΜΟΝΟΙΑ πέρασε με νίκη κερδίζοντας τον ΠΑΝΙΔΑΛΙΑΚΟ με 2-3 σετ. Ο αγώνας είχε σασπένς με τον ΠΑΝΙΔΑΛΙΑΚΟ να κερδίζει 25-20 το πρώτο σετ και να προηγείται 1-0. Η ΟΜΟΝΟΙΑ ισοφάρισε 1-1 κερδίζοντας το δεύτερο σετ με 17-25. Στο τρίτο σετ η ομάδα του Ιδαλίου κέρδισε 25-21 και έγραψε το 2-1. Οι ‘πράσινες’ στο τέταρτο σετ ήταν πολύ καλές κερδίζοντας 13-25 ισοφαρίζοντας 2-2. Στο πέμπτο σετ έγινε πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι με την ΟΜΟΝΟΙΑ να επικρατεί 15-17 και να κερδίζει 2-3 σετ.

Στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου ο Α.Ο. ΔΙΟΝΥΣΟΣ επικράτησε του UcLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ με 2-3 σετ. Οι δυο ομάδες μοιράστηκαν την υπεροχή και το παιχνίδι είχε πολλές ανατροπές. Ο Α.Ο. ΔΙΟΝΥΣΟΣ προηγήθηκε 0-1 (20-25), αλλά το UcLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ ανέτρεψε το σκορ και προηγήθηκε 2-1 (25-16, 25-18). Στο τέταρτο σετ ο A.O. ΔΙΟΝΥΣΟΣ ισοφάρισε (19-25). Στο πέμπτο σετ η ομάδα της Πάφου κέρδισε 15-17 και πήρε τη νίκη με 2-3 σετ και τους δυο πόντους.

Στο Γήπεδο Δερύνειας η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ κέρδισε τον ΕΘΝΙΚΟ ΛΑΤΣΙΩΝ με 3-0 σετ και άρχισε με τρίποντο. Τα σετ: (25-18, 25-15, 25-21). O EΘΝΙΚΟΣ δεν κατάφερε να έχει βαθμολογικό κέρδος.

Στο ντέρμπι των νεοφώτιστων στη Β1, ο ΚΟΥΡΗΣ ΕΡΗΜΗΣ πέτυχε την ολική ανατροπή και πέρασε από το Γυμνάσιο Έμπας με τη νίκη και τους δυο πόντους κερδίζοντας το ΔΙΑ ΕΜΠΑΣ με 2-3. Η παφιακή ομάδα προηγήθηκε με 2-0 κερδίζοντας τ;α δυο πρώτα σετ (25-20, 25-21). Ο ΚΟΥΡΗΣ αντέδρασε και ισοφάρισε 2-2 αφού επικράτησε στο τρίτο σετ με 15-25 και στο τέταρτο με 13-25. Στο πέμπτο σετ η Λεμεσιανή ομάδα ξέφυγε και κέρδισε 08-15 και τον αγώνα 2-3 σετ.