Home SPORTS NEWS Πρόκριση με Καβάνι η Παρί

Πρόκριση με Καβάνι η Παρί

Στην παράταση με δυο γκολ του Έντινσον Καβάνι, το δεύτερο στο 119’ η Παρί Σεν-Ζερμέν νίκησε 2-1 την Σεντ-Ετιέν για τους «16» του Λιγκ Καπ και πέρασε στα προημιτελικά της διοργάνωσης! Πέρασαν ακόμα Μαρσέιγ, Μπορντό, Λυών και Ναντ, Νις, Εβιάν, Τρουά.

Η Παρί νίκησε λοιπόν τους «στεφανουά», που ήταν οι κάτοχοι του θεσμού, και πήραν εκδίκηση και για τον περσινό τους αποκλεισμό. Η πρωταθλήτρια Γαλλίας έκανε το 1-0 με τον Καβάνι στο 25’ και η Σεντ Ετιέν ισοφάρισε στο 78’. Έτσι το ζευγάρι οδηγήθηκε στην παράταση με τον Καβάνι να… λυτρώνει την Παρί στο 119’!

Η Μαρσέιγ με σκόρερ τους Μεντί (13’), Ζινιάκ (29’) νίκησαν την Τουλούζ, η οποία μείωσε με τον Σπάζιτς στο 42’!

Η Λιόν με γκολ στο δεύτερο μέρος επικράτησε 3-2 της Ρεμς στο «Ζερλάν»! Οι «λιονέ» πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων με τα γκολ των Γκομίς (58’) και Λακαζέτ (61’). Η φιλοξενούμενη μείωσε στο 66’ με τον Ονιάνγκ, ενώ ο Γκουργκίφ στο 82’ πέτυχε το 3-1. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε για τη Ρεμς ο Αϊτέ στο 87’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Η Μπορντό συνέχισε την ανοδική της πορεία και πήρε το «διπλό» με 2-1 στην έδρα της Ρεν. Πέρασαν ακόμα οι Νις (3-0 τη Σοσό), Εβιάν (2-1 τη Μπαστιά) και Τρουά (3-2 την Τουρ), που νίκησαν στις έδρες τους.

Αναλυτικά για τους «16» του Λιγκ Καπ Γαλλίας έχουμε:
Τρίτη
Ναντ – Οσέρ 1-0 (74’ Αριστεγκιουέτα)
Τετάρτη
Λιόν – Ρεμς 3-2 (58’ Γκομίς, 61’ Λακαζέτ, 82’ Γκουρκίφ/65’ Ονιάνγκ, 87’ πεν. Αίτέ)
Νις – Σοσό 3-0 (14’ Πετσβίνοβιτς, 31’ Γκενεβοις, 34’ Πιεντ)
Παρί Σεν-Ζερμέν – Σεντ-Ετιέν 2-1 παρ. (1-1 καν. διάρκεια) (25’, 119’ Καβάνι/78’ Ετιέν)
Τρουά – Τουρ 3-2 (6’, 23’ Κουρτ, 90’ Νιβέτ/5’ Μπεργκουξ, 44’ Αντανε)
Μαρσέιγ – Τουλούζ 2-1 (13’ Μεντί, 29’ πεν. Χινιάκ/42’ Σπάζιτς)
Εβιάν – Μπαστιά 2-1 (62’, 67’ Βας/32’ Ιλάν)
Ρεν – Μπορντό 1-2 (52’ Ντουκούρ/50’ Ενρίκε, 90’ πεν. Ζουσιέ)