Home SPORTS NEWS Τουλάχιστον στο Κύπελλο κερδίζει η Μίλαν…(video)

Τουλάχιστον στο Κύπελλο κερδίζει η Μίλαν…(video)

Η Μίλαν έχει μία νίκη στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές του ιταλικού πρωταθλήματος, όμως στο Κύπελλο τουλάχιστον κέρδισε τη Σπέτζια 3-1 και προκρίθηκε στους «8» του Κυπέλλου.

Ο Μάουρο Τασότι ήταν στον πάγκο, στο πρώτο ματς μετά την απόλυση του Αλέγκρι, ενώ ο Κλάρενς Ζέεντορφ παρακολούθησε το δεύτερο ημίχρονο από τα επίσημα του «Σαν Σίρο» και από την Πέμπτη (16/1) θα είναι ο νέος τεχνικός της Μίλαν.

Ο Ρομπίνιο έβαλε μπροστά στο σκορ τους «ροσονέρι» στο 28′ με κεφαλιά-ψαράκι. Στο 31′ ο Πατσίνι με ωραίο γυριστό σουτ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους. Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με πανηγυρισμούς των φίλων της Μίλαν για το πρώτο γκολ του Χόντα με πλασέ από κοντά μετά την απόκρουση του Λεάλι σε σουτ του Μοντολίβο, για να μειώσει στο τελικό 3-1 η Σπέτσια στο 91′ με τον Φεράρι από κοντά.

Στην επόμενη φάση η Μίλαν θα αντιμετωπίσει σε νοκ-άουτ αγώνα την Ουντινέζε και ο νικητής του ζευγαριού θα παίξει στον ημιτελικό με τον νικητή του αγώνα Φιορεντίνα – Σιένα.

Δείτε το βίντεο:

Αναλυτικά για τους «16» του Κυπέλλου Ιταλίας έχουμε:
18/12
Γιουβέντους – Αβελίνο 3-0 (7′ Τζοβίνκο, 17′ Μαρτίν Κάσερες, 35′ Κουαλιαρέλα)
08/01
Φιορεντίνα – Κιέβο 2-0 (29′ Χοακίν, 45′ Ρέμπιτς)
09/01
Ρόμα – Σαμπντόρια 1-0 (6′ Τοροσίδης)
Ουντινέζε – Ίντερ 1-0 (32′ Μαϊκοζουέλ)
14/01
Λάτσιο – Πάρμα 2-1 (25′, 90′ Μπράιαν Περέα / 43′ Μπιαμπιανί)
15/01
Κατάνια – Σιένα 1-4 (4′ Λέτο / 24′ Παολούτσι, 59′ Βαλιάνι, 91′ Πουλτζέτι, 93′ Ροσέτι)
Μίλαν – Σπέτσια 3-1 (28′ Ρομπίνιο, 31′ Πατσίνι, 47′ Χόντα / 91′ Φεράρ)
Νάπολι – Αταλάντα (22:00)